Vytápět nemusíte jenom klasickými radiátory. Jsou i modernější, stejně jako i úspornější formy. Jak na podlahové vytápění, které máme v tomto případě na mysli? Podívejte se společně s námi.
Nejprve příprava
Aby mohlo být podlahové topení instalováno, je nejprve třeba realizovat několik přípravných kroků. Mezi ten první rozhodně patří to, že se umístí obvodový dilatační pás, který se aplikuje po celém obvodu místnosti, kde bude podlahové topení realizováno. Následně je třeba myslet také na tepelnou izolaci, která je pro celkovou efektivitu topení nezbytným prvkem. Obvyklou tloušťkou izolace je ta v rozmezí 3 – 5 centimetrů. Roli ale hraje třeba i stav objektu, stejně jako hraje roli třeba i to, v jakém patře se bude takto vytápěná místnost nacházet.
Jakmile je umístěná i izolační vrstva, je třeba ještě absolvovat poslední krok, který souvisí s přípravou. Tímto krokem je pochopitelně umístění reflexní, popřípadě izolační, nebo separační folie. Když hledáte odpovědi, jak na podlahové vytápění, tak tyto přípravy jsou naprostým základem.
Uchycení potrubí
Na připravené vrstvy se již může začít instalovat samotné potrubí. To se na danou vrstvu jednoduše fixuje, a to tak, aby se nijak následně nepohybovalo. Možné je využít dvě osvědčená řešení, která v tomto směru existují. První možnost je spojena s jednotlivými fixačními příchytkami. Položí se potrubní a danou příchytkou se zafixuje k podkladu. Druhá možnost, která existuje, je spojena s využitím vodicích lišt. Ty se nejprve umístí po ploše místnosti. Poté se začne pokládat samotné potrubí, které se do jednotlivých vodicích lišt snadno uchytí. Taktéž jednoduchá a efektivní možnost.
Při instalaci potrubí je možné použít několik postupů, jak ho na plochu podlahy umísťovat. Pokud se podíváme na dva osvědčené postupy, je tím prvním klasická vodorovná pokládka, kdy potrubí vytvoří nadneseně řešeno tvar mříže. Druhá možnost je taková, kdy se potrubí pokládá tak, že následně ze stropního pohledu vytváří jakousi spirálu. Ale nikoliv s kulatým, ale naopak hranatým obvodem. V obou případech je ale nutné dodržovat pravé úhly právě v těch místech, kde potrubí mění svůj směr.
Tlaková zkouška a následné položení klasické podlahové krytiny
Jakmile je potrubí na svém místě, tedy na ploše celé místnosti, už stačí jenom jeho napojení. Nutností je v daném případě rozhodně i tlaková zkouška, kdy lze ještě na odkryté podlaze zjistit, zda vše funguje tak, jak fungovat má. Pokud ano, dopadla instalace podlahového vytápění v podstatě na jedničku. A to znamená, že už může přijít na řadu jenom poslední krok. A tím je instalace klasické podlahové krytiny. Může se jednat o různé materiály, a to například dřevo, stejně jako dlažba, nebo různé další varianty.