Nelámete si příliš hlavu s tím, co vše vyléváte do umyvadla, dřezu či toalety? Abyste nemuseli platit za nákladnou opravu potrubí, tyto věci raději do kanalizace nikdy nevylévejte ani nevhazujte.
Omastek, tuk a olej
Zbyla vám po smažení nedělních řízků vrstva oleje v pánvi? Místo toho, abyste ji přímo z pánve vylili do dřezu, připravte si pro tyto případy speciální nádobu. Výborně vám poslouží krabička od margarínu či uzavíratelná láhev. Proč omastek, olej a další tuky nepatří do odpadu? Ve chvíli, kdy ztuhnou, mohou ucpat váš odpad a problém je na světě.
Malířská barva
Dopřáli jste svým stěnám nový nátěr a zbylo vám opravdu jen trochu barvy, které se nyní potřebujete zbavit a říkáte si, že ji zkrátka jednoduše nalijete do toalety? I kdyby se jednalo jen o pár kapek, nedělejte to. V barvě se totiž nacházejí chemikálie, které mohou způsobit korodování vašeho potrubí. V případě poruchy v kanalizaci může barva způsobit dokonce i kontaminaci vody. V neposlední řadě byste se zbytků barvy obtížně zbavovali také z povrchu toalety.
Kávová sedlina
Kávovar je běžnou součástí řady moderních domácností. V případě, že nevlastníte kapslový kávovar, ale například pákový, musíte se kávové sedliny zbavovat sami. Jak to děláte? Vysypete ji vždy do dřezu nebo ji poctivě vyklepete do odpadkového koše či ji v lepším případě využijete na kompost či jako hnojivo ke svým pokojových rostlinám?
Lidé, kteří si s vysypáváním kávové sedliny do odpadu hlavu příliš nelámou, toho budou v budoucnosti litovat. Může u nich totiž dojít k ucpání potrubí, což bude vyžadovat nákladnou opravu.
Skořápky od vajec
Další věcí, která do odpadu rozhodně nepatří, jsou skořápky od vajec. Nerozloží se totiž tak rychle, jak jste si možná mohli myslet a mohou v odpadních trubkách nadělat pořádnou paseku. Když se například nalepí na stěnu trubky, dojde časem k ucpání celého odpadu a návštěvě instalatéra se nevyhnete. Skořápky vždy vyhazujte buď do koše nebo na kompost. Kuchyňskému dřezu se ale obloukem vyhýbejte.
Slupky od zeleniny a ovoce
Slupky od brambor, mrkve, jablek či například petržele se výborně hodí na kompost, případně také do koše, ale rozhodně ne do kuchyňského dřezu. Opět totiž hrozí, že vám ucpou trubky a vy budete muset volat instalatéra.
Čisticí prostředky určené pro domácnost
Čistění odpadu se během svého života neyhnete. Předejte tím nebávné vůni, která se může z odpadu linout a také tím trochu protáhnete trubky. Kromě čističů určených přímo k údržbě dřezu a trubek, ale do odpadu nelijte žádné jiné čisticí prostředky určené pro domácnost. Obsahují v sobě totiž agresivní chemické látky, které by mohly narušit odpadní trubky a následně znečistit životní prostředí.
Pokud vám nějaký přípravek zbyde a budete se ho chtít zbavit, vyhoďte ho do nebezpečného odpadu, ale rozhodně ho nelijte do dřezu ani do toalety.
Nálepky z ovoce a zeleniny
Už se vám někdy stalo, že při mytí jablka, citronu, grepu či jiného ovoce nebo zeleniny se vám nálepka, která na něm byla, odlepila a spláchli jste ji do dřezu? Když se vám to přihodí jednou za čas, nic hrozného se neděje. V případě, že byste tyto nálepky do dřezu splachovali cíleně a třeba na denní bázi, opět si tím koledujete o ucpání odpadu.
Nesplachujte do kuchyňského dřezu a toalety vše, co vám přijde pod ruku, ale vždy se nad tím pořádně zamyslete. Někdy dá sice likvidování oleje z pánve, kávové sedliny z kávovaru či zbytků malířské barvy více práce, ale nebudete tím riskovat poškození trubek a ušetříte si výdaje spojené s případnou opravou.
Zdroj textu: www.realsimple.com, www.oatey.com
Zdroj foto: www.freepik.com