Tento užitečný pomocník si nachází místo ve stále větším počtu domácností. Někdy bývá ukrytý za kuchyňskými dvířky, jindy zase o jeho přítomnosti svědčí přední panel. Myčka je pomocník, který nám šetří v kuchyni nejen čas, ale i finanční prostředky. Díky ní spotřebujeme pro mytí nádobí daleko méně vody, přestože pro svůj provoz potřebuje elektrickou energii a tablety na mytí nádobí. Úspora vody to vynahradí.
Vzhledem k tomu, že investice do myčky patří k těm vyšším, pokud si tedy chceme pořídit kvalitnější model, je potřeba jejímu výběru věnovat dostatek pozornosti. Na co se tedy zaměřit?
Základní modely
Vybírat můžeme ze tří základních druhů.
Myčka volně stojící
Může být umístěna samostatně, nezávisle na rozmístění ostatního nábytku, který tvoří výbavu kuchyně. Některé modely se dají zasunout pod kuchyňskou linku. Je to však na úkor úložného prostoru v lince.
Myčka vestavěná
Tento model je přímo určený pro zabudování do kuchyňské linky.
Myčka stolní
Jedná se o malé modely vhodné pro domácnost s malým počtem osob. Vzhledem k jejich malým rozměrům se dají umístit i na kuchyňskou linku.
Zaměřte se na…
Pokud máme jasno v tom, jaký typ myčky bychom si chtěli pořídit, je potřeba se soustředit na další důležité faktory, které ovlivňují činnost myčky.
Kapacita myčky
Má vliv na to, kolik sad nádobí můžeme naráz umýt. Čím více sad budeme umývat, tím větší rozměr bude myčka mít. Do sad se nezahrnují hrnce a kastroly, které zaberou více místa.
Vnitřní uspořádání myčky
Jaké množství nádobí se do myčky vejde ovlivňuje nejen její kapacita, ale také vnitřní uspořádání košů a stojanů na nádobí.
Spotřeba energie a vody
Asi nejdůležitější parametry při výběru myčky. Nejvíce šetrné modely spotřebují na jeden mycí cyklus asi jedenáct litrů vody, ty nejméně šetrné kolem dvaceti litrů.
U spotřeby energie se jedná, ve většině případů, asi kolem 1 kWh u programů úsporných, u hlavních pak kolem 1,4 kWh.