Topení tuhými palivy není zase až tak nic špatného. Stačí jenom to, aby bylo použité kvalitní dřevo nebo uhlí a aby se vše pálilo v kvalitním kotli. A jak takový kotel na tuhá paliva vlastně vybrat? Podívejte se s námi na několik věcí, kterých je vhodné se držet.
Výkon kotle
Určitě je dobré si v první řadě uvědomit to, k čemu budete kotel na tuhá paliva používat. Mezi to hlavní rozhodně patří vytápění. Stejně tak ale není problémem ani ohřev vody. I k tomu lze teplo z kotle využít. K tomu přidejte velikost objektu a vyjde vám, že je třeba volit kotel podle výkonu. Ten je důležitý hlavně proto, aby daný kotel dokázal pomocí hoření tuhých paliv vše, co od něho očekáváte.
Co budete spalovat?
Do segmentu tuhých paliv toho patří celkem dost. I proto se při výběru kotle na tuhá paliva držte plánu v tom, co budete chtít spalovat. Dnes na trhu existují druhy kotlů, které jsou určené jenom na jeden konkrétní druh paliva, stejně jako na trhu existují i takové druhy kotlů, u kterých není problém kombinace. A čeho? Do popředí se dostává:
- Uhlí
- Dřevo
- Brikety
Jakou technologii kotel nabídne?
Jsou dvě možnosti, jak může kotel na tuhá paliva fungovat. Pokud vás zajímají, jdeme na ně. Prvním řešením je kotel prohořívací a druhým řešením je kotel odhořívací. Když se podíváme na to, jaké řešení patří mezi více využívané, je to varianta prohořívací. Jde v vlastně o využití klasického spalování, kdy spaliny z kotle procházejí skrz vrstvu paliva.
Kromě těchto dvou základních variant existuje ještě takzvaný zplynovací kotel. Jeho unikátem je hlavně ventilátor, který je řízen automaticky a který dodává hoření vzduch. A tak intenzitu hoření vlastně automaticky řídí, a tím ovlivní i výsledný výkon. Z hlediska efektivity je toto řešení to nejlepší. Kotel si vše řídí sám, automaticky. Tím se zajistí dostatečný ohřev místností, ohřev vody, a zároveň je hleděno na to, aby nedošlo ke plýtvání paliva a tedy došlo k úsporám za vytápění. I to je důvod, proč se i vytápění tuhými palivy dokáže řadit mezi variantu, která je z cenového hlediska dobře dostupná.
Náročnost nebo nenáročnost topení
Kotle na tuhá paliva jsou obvykle spojovány s nutností přikládat. Tak tomu skutečně bylo u variant, které můžeme označit jako varianty starší a také jednodušší. Ty modernější už umí nabídnout systém automatického přikládání. To znamená nasypání paliva do zásobníku a tím je starost o kotel na několik následujících dní vyřešena. Poté se jenom doplní palivo a upět dojde k tomu, že kotel sám pracuje tak, jak má. S ohledem na pohodlnost vytápění, ale i efektivitu spojenou se správným dávkováním paliva tuto variantu doporučujeme jako volbu, která i s ohledem na pohodlnost dokáže nahradit klasické varianty, jako je třeba plyn, nebo elektřina.