Stavební spoření patří mezi speciální bankovní produkty. Sjednat si jej můžeme v některé ze stavebních spořitelen. Prvotním cílem tohoto druhu spoření je pomoc při řešení problémů spojených s bydlením. Lze jej však využít i jako produkt pro spoření klasické. Pokud splníme předem dané podmínky, můžeme, kromě standardního úroku, získat ještě navíc státní příspěvek.
Jaké výhody nabízí stavební spoření?
Velkým důvodem pro jeho založení je nejen šetření peněz, ale také garantované výnosy a jako bonus, v případě splnění potřebných podmínek, i státní příspěvek, z něhož plynou také úroky. Pokud potřebujeme finance na pořízení bydlení, můžeme po několika letech spoření také využít možnosti čerpání levnějšího úvěru.
Vzhledem k tomu, že ne každý se v široké nabídce vyzná, je vhodná konzultace s finančním poradcem, který doporučí nejvhodnější variantu.
Shrnuto a podtrženo
- Jedná se o bezpečnou formu spoření – finance jsou pojištěné a výnos je garantovaný.
- Bonus – státní příspěvek (nejvyšší částka z celého spoření).
- Po několika letech spoření je tu možnost čerpání levnějšího úvěru pro vlastní bydlení.
- Jakmile uplyne sjednaná doba spoření, naspořené finanční prostředky můžeme použít na cokoli.
Na co si dát pozor?
Pokud chceme využít všechny maximální výhody, budou naše finanční prostředky nedostupné po dobu šesti let.
Jestliže vybereme finance před sjednanou dobou, nemáme nárok na státní příspěvky ani na úroky ze spoření, dostaneme pouze námi vložené finance.
- Úvěr ze stavebního spoření
Lze jej využít jak pro rekonstrukci stávajícího bydlení, tak pro pořízení bydlení nového. Při rekonstrukci je dobré si ukládat účtenky a faktury, případně provádět průběžnou fotodokumentaci. Pokud uvažujeme o pořízení bytu nebo domu, nemusíme ručit nemovitostí a mnohdy ani nepotřebujeme ručitele.