Jakmile se venku ochladí, začínáme si přitápět, aby bylo doma příjemně. S topnou sezónou se však také pojí jedna nepříjemnost objevující se v interiéru a tou je suchý vzduch. Vlhkost vzduchu v obytných místnostech by se měla pohybovat mezi 40-65%. Pokud je vzduch v místnosti příliš suchý, mohou se u nás objevovat zdravotní obtíže v podobě suché sliznice, která je podrážděná a hůře zachycuje alergeny, bakterie a viry nacházející se v ovzduší. Mezi další negativa patří vysušená pokožka, pálení očí nebo dráždivý kašel. Jak tedy zajistit dostatečnou vlhkost? Pomohou zvlhčovače vzduchu.
Na co se zaměřit při výběru vhodného modelu?
Prvním hlediskem je samozřejmě velikost místnosti, do které bude zvlhčovač umístěný. S tím souvisí i jeho výkon – množství páry, kterou zvlhčovač vyprodukuje za určitou dobu. S tímto hlediskem souvisí i velikost nádoby určené pro vodu. Pokud si chceme koupit zvlhčovač do ložnice nebo pokoje, měli bychom brát v potaz jeho hlučnost během provozu. Nezanedbatelnou úlohu hraje také spotřeba elektrické energie potřebná pro jeho činnost. Chceme-li si pořídit opravdu kvalitní zvlhčovač, můžeme se zaměřit na takové kousky, které nabízejí i doplňkové funkce. Mezi ty patří ionizátor, automatické vypnutí zvlhčovače v případě, že dojde voda v nádržce nebo možnost využití aromaterapie. Pokud máme doma malé děti, zajisté uvítáme i dětskou pojistku.
Různé druhy zvlhčovačů
Vybírat si můžeme ze tří základních typů – ultrazvukový, parní nebo studený. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu využívá ultrazvukové vlny, které, jednoduše řečeno, mění vodu na parní mlhu. Parní zvlhčovače ohřívají vodu, kterou pak ochladí a vypouští do vzduchu ve formě sterilní páry. Ta může ničit i škodlivé bakterie a viry v ovzduší.