Jedna z největších nočních můr všech domácnostech – mravenci. Původ jejich objevení nemusí být až tak složitý, přestože se mnozí ptají, jak se jen mohli v panelákovém domě, v bytě položeném ve vysokém patře objevit? Záleží samozřejmě na druhu mravenců.
Jedno však mají společné, jejich likvidace není možná během krátké chvilky. Dokáže zabrat týdny, mnohdy i měsíce. Často pomohou obyčejné fígly za pomoci prostředků, které běžně míváme doma. Nicméně to neplatí pro všechny případy a my tam musíme sáhnout po mnohem agresivnějších produktech.
Ve všech případech se ale vyplatí prevence. Nemít doma pro ně dostupná lákadla, otevřený přístup k cukru, sladkostem, nesetřené plochy od sladkých nápojů, medu a obdobně. Zároveň si před odjezdem z dovolené zkontrolujte své věci, žádného exotického návštěvníka u sebe doma jistě neoceníte.
Nejprve bez použití chemie
Nemáte-li v bytě vyloženě zástupy mravenců, což se ale může v blízké době rychle změnit, můžete vyzkoušet vůně, které nemají rádi.
Ocet
Ocet je pro ně velice odpudivý, jeho aroma zvládne přehlušit ostatní vůně, které doma máte a mravence lákají. Octový roztok vzniklý smícháním octu a vody můžete nalít do rozprašovače a do míst, kde jste zaznamenali jejich výskyt, ho rozprášit. Ideální poměr vody a octa je jedna ku jedné.
Citrusy
Stejně tak jako octový roztok vám dokáže pomoci i roztok z citrusů. Dají se vyvařit citrusové slupky nebo citrusy přímo vymačkat.
Jedlá soda
Má praktické využití v každé domácnosti, a to i v případě těchto nevítaných hostů. Postřik z jedlé sody je možné poté aplikovat na veškeré podlahové krytiny i nábytek.
Hřebíček
Pro mravence odpudivá vůně. Umístěte ho do každého koutu domácnosti, do všech možných děr i například do kuchyňské linky.
Bobkový list
Stejně jako hřebíček, i bobkový list můžete umístit kamkoliv vás napadne, především do všech míst, kudy k vám mohou mravenci proudit. Jeho zápach je pro ně nesnesitelný.
Skořice
Skořice má silné aroma i pro nás lidi. Určitě ji ale vnímáme opačně než právě mravenci. Posypte jejich cestičky mletou skořicí a uvidíte, jak rychle začnou ustupovat.
Éterické oleje
Tyto oleje se prokázaly jako účinné při boji proti mravencům. Můžete je vmíchat do výše uvedených roztoků nebo jimi pokapat vatový tampónek, a ten poté zakomponovat do postižených oblastí. Tampónky je nutné pravidelně vyměňovat, oleje postupem času vyprchávají. Nejúčinnější jsou s přísadami citrusů, skořice, pepře a podobně.
Škrobová kukuřičná moučka
Ta je pro mravence po pozření smrtelná. Posypte jejich cestičky a všechna zákoutí, tato moučka je dokáže zlikvidovat. Máte-li doma zvířátka, nemusíte se obávat. Jim moučka nijak neublíží.
Křída
Křída pro mravence představuje hranici, kterou za žádných okolností nepřekročí. Logické vysvětlení pro to však není. Teorií existuje více, žádná ale nebyla vědecky podložena. U místa, kterým mravenci pronikají k vám domů, můžete nakreslit čáru pomocí křídy. Máte-li děti, jistě se tohoto úkolu rády zhostí. Čáry je ale nutné pravidelně obnovovat, jelikož ztrácejí na své intenzitě.
Usazenina z kávy
Jste-li milovník kávy a tento lahodný nápoj si denně vychutnáváte, kávovou sedlinu můžete v tomto boji a prevenci taktéž využít. Sedlinou stačí obsypat okolí domu, myšleno ve venkovním prostranství či ji nasypat přímo na půdu.
Když přírodní látky nestačí
Bohužel ne vždy se podaří za pomocí těchto nástrojů tyto tvory zneškodnit. Proto musí nastoupit chemie.
Dnes jsou běžně dostupné spreje, které přímo na mravence nastříkáte a oni do pár vteřin zahynou. Tyto spreje jsou však dobré pouze pro bezprostřední likvidaci, nikoliv jako dlouhodobé vyhubení královny a jejího hnízda.
Proto by se po domácnosti měly umístit nástrahy. Ty pořídíte v různých podobách. Zde taktéž záleží na druhu mravenců, které se vám doma objevily. Například to mohou býti faraoni nebo ti okřídlení. Nad těmito druhy je o něco záludnější vyhrát, přesto je to proveditelné, je to jen časově a mnohdy i finančně náročné.
Nástrah by se mělo do bytu umístit několik, vždy do každé místnosti. Zároveň žijete-li v panelovém domě, je dobré zjistit, zdali i sousedé tyto nezvané nájemníky nemají a likvidovat je případně společně. Je-li hnízdo v jiném bytě, vaše nástrahy na ně stačit nemusí. Mohou se totiž přesídlovat.
Nástrahy fungují na bázi, že mravenci dělnice nástrahu zanesou královně. Ta po požití nezahyne, ale sterilizuje ji a celé mraveniště do několika týdnů vyhyne.
Zdroj foto: www.freepik.com