V současné době není vůbec žádným problém koupit v obchodě nejrůznější druhy exotického ovoce. A tak se postupně seznamujeme s tím, co lidé v Asii či jinde ve světě běžně konzumují, třeba jako my jablka. Jedním z nich je liči čínské, které pochází z Číny a Indočíny a je plodem stromu zvaného dvouslivák lahodný. Co je možné z liči všechno připravit?
Liči čínské
Stálezelený dvouslivák lahodný dorůstá výšky až dvaceti metrů a zajímavé je, že se může dožít i dvou set let. Při pěstování se ale udržují stromy ve výšce mezi šesti a deseti metry, aby bylo možné ovoce snadno sklízet. Ovoce zraje od července do října. Konzumuje se slonově bílá dužina s růžovým nebo namodralým nádechem. U přezrálých plodů může být dužina zbarvena do hněda.
Jaké živiny liči obsahuje
Největší část liči tvoří voda, obsahuje ale také cukry, bílkoviny, tuky a vlákninu. Z minerálů je to hlavně draslík, fosfor, dusík, vápník, železo, měď a zinek. Z vitamínů je bohaté nejvíce na vitamín C, dále ještě karoten a thiamin a niacin. Perličkou je, že v liči je i toxin hypoglycin, který při konzumaci ovoce na lačno může vést ke vzniku hypoglykémie.
Díky obsahu vitamínu C je liči významným antioxidantem, podporuje obranyschopnost organismu a zlepšuje vzhled pleti. Chuť liči má na dvojí účinek, buď si ji oblíbíte, nebo ne.
Jak se liči konzumuje
Nejčastěji se liči čínské jí čerstvé. Je třeba odstranit hrubou slupku, a to nožem. Pecka, která je uvnitř, je nejedlá. Lze ji ale zasadit a vypěstovat si své vlastní liči. Dužina se nakrájí a sní. Může se ale přidat na zmrzlinu, do ovocného salátu či do smoothie. Při koupi liči v obchodě byste měli zkontrolovat jeho zralost. Je-li akorát, tak na dotek je ovoce pružné, má sytou barvu a je beze skvrn.
Liči se zásadně nevaří, protože varem získá houbovitou konzistenci, kvůli které je pak nepoživatelné. Proto ho lepší připravovat v čerstvém stavu.
Lahodný nápoj s liči, mátou a ledovou tříští
Osvěžujícím nápojem, který si lze dopřát v horkém letním dni, si připravíte z několik ingrediencí, z nichž jednou je také liči.
Postup přípravy:
- Hrst čerstvé máty a dužiny z 5 liči podrtíte v misce.
- Přidáte cukr, med a půl sklenice jemně perlivé sodovky. Doplníte šťávou z poloviny čerstvého pomeranče, můžete ještě přidat i šťávu z citronu.
- Dobře vše promícháte a nalijete do vysoké sklenice.
- Nakonec doplníte coca colou a kostkami ledu, případně ledovou tříští.
Ovocný salát s liči
Ovocné saláty jsou osvěžujícím občerstvením, které chutná nejvíce v létě, kdy je ovoce čerstvé. Na přípravu salátu s liči si připravíte kiwi, banány, pomeranč, grapefruit, mango a liči podle chuti. Všechno ovoce očistíte, omyjete a nakrájíte do salátové misky. Dresing si uděláte smícháním včelího medu (klidně i pampeliškového) a limetkové nebo citronové šťávy. Tím ovoce v misce zalijete a dobře promícháte. Necháte vychladit a můžete podávat.
Jogurtové lasí s liči
Lasí je jogurtový nápoj s vodou a ovocem a dalšími ingrediencemi. Pochází z oblasti zvané Pandžáb, které se nachází v Indii a Pákistánu. Výhodou tohoto nápoje jsou hlavně jeho chladivé účinky na organismus.
Na přípravu lasí s liči si nachystáte jednu sklenici liči z konzervy, nejlépe vypeckovaného, hustý bílý jogurt, sklenici kokosové vody, na špičku nože nastrouhaného čerstvého zázvoru a cukru dle chuti. Vše dáte do mixéru a rozmixujete na hladký nápoj. Pro zlepšení chuti ho lze doplnit dalším čerstvým ovocem podle vašeho výběru (banán, jahody, pomeranč). Jestli chcete zvýšit chladivý účinek nápoje, dejte do něho kostky ledu.
Lasí je ideální do horkých letních dnů, protože zchladí rozehřátý organismus. Zároveň dodá tělu živiny – vitamíny a minerály.
Patří liči čínské mezi vaše oblíbené ovoce?
Zdroj foto: www.freepik.com