Nastala sezóna dýní a vám možná víří hlavou, jaké pokrmy si z nich můžete letošní podzim připravit. Jak ale doma skladovat máslovou dýni tak, aby vám vydržela co nejdéle čerstvá?
Základní informace o dýních
Dýně pocházejí ze Střední Ameriky a do Evropy je poprvé přivezl Kryštof Kolumbus. Patří do rodu tykví a oficiální názvy jsou tykev turek či dýně obecná. Protože dýně obsahuje semínka, je z botanického hlediska považována za ovoce, ale mezi veřejností se o ni častěji mluví jako o zimní zelenině.
Zajímavosti o dýních
Kromě toho, že byly dýně do Evropy dovezeny z Ameriky a jsou považovány vlastně za ovoce, o nich existuje spoustu dalších zajímavostí. Přinášíme vám proto jejich výběr.
- Stáří dýní se odhaduje přibližně do doby 5 000 let před naším letopočtem. Právě z tohoto období se totiž dochovala nejstarší známá semena dýní. To tedy znamená, že dýně jsou jedny z nejstarších kulturních plodin.
- Asi není žádný překvapením, že v USA je pěstování dýní velice populární. Zejména proto, že zde každoročně na konci října dochází k jejich dlabání, neboť jsou nedílnou součástí keltského svátku zvaného Halloween, jenž se v Americe těší ohromné popularitě.
- Dýně existují v mnoha tvarech a barvách. Věděli jste o tom, že můžete narazit na dýně, které jsou žluté, zelené, červené, bílé a dokonce i modré?
- V kuchyni můžete využít také květy dýní.
- Podle Guinnessovy knihy rekordů byla největší dýně vypěstována v Americe a vážila neuvěřitelných 921 kilogramů.
- Vnější vzhled dýně, například skvrny, nemá na její chuť žádný vliv.
Máslová dýně
Společně s dýní hokaido je máslová dýně v kuchyni tou vůbec nejpoužívanější. Stejně jako další dýně je až z 90 % tvořena vodou. Rovněž má velmi univerzální použití a obsahuje v sobě jak vitamín C, tak i betakaroten. V kuchyni můžete máslovou dýni využít při přípravě polévek, salátů a skvěle chutná také grilovaná. Máslová dýně má příjemně intenzivní chuť a pyré, jenž se z ní dá připravit, se výborně hodí jako příloha k rybám a masům.
Jak skladovat máslovou dýni, aby co nejdéle vydržela čerstvá
Jestli si domů přinesete máslovou dýni, ale okamžitě ji nezpracujete, nevadí. Když ji poskytnete vhodné podmínky, můžete ji skladovat dokonce až po dobu dvou až tří měsíců. Na co si ale musíte dát pozor?
Správná teplota
Pro úspěšné skladování máslové dýně je důležitá správná teplota. Nejlépe se jí bude dařit v tmavém sklepě nebo v dobře větrané komoře. Ideální teploty pro skladování máslové dýně se pohybují v rozmezí od 10 do 15 °C.
Tmavé, suché a dobře větrané místo
Kromě teploty hraje zásadní roli také to, zda je místo, na kterém chcete máslovou dýni dlouhodobě skladovat, dobře větrané, tmavé a suché. Ve vlhkém prostředí může máslová dýně bohužel snadno zplesnivět a prospěšné nejsou ani přímé sluneční paprsky. Jestli vás napadlo skladovat máslovou dýni dlouhodobě v lednici, bohužel to není vhodné místo. Vlivem vlhkosti by se vám velice brzy zkazila a ještě by mohla přenést plíseň na další potraviny.
Žádný kontakt
Skladujete pohromadě více dýní? Pohlídejte si, aby se jednotlivé kusy nedotýkaly. Bývá totiž pravidlem, že v místech dotyku se dýně začínají rychleji kazit.
Inspirujte se tím, jak dýně skladují ostatní a k jejich uskladnění využijte dřevěné police, papírové krabice, papírové tašky či přepravky, které vystelete senem a slámou.
Pravidelná kontrola
I přesto, že máslové dýní poskytnete ideální podmínky pro skladování, nezanedbávejte její pravidelné kontroly. Všechny typy dýní začínají hnít zpravidla od stonku. Čas od času proto dýni pečlivě zkontrolujte a pokud začíná jevit známky poškození či hniloby, okamžitě ji zpracujte.
Jak skladovat nakrájenou máslovou dýni?
Přinesli jste si domů máslovou dýni, pustili jste se do jejího zpracování, ale byli jste z nepředvídatelných důvodů nuceni práci přerušit? I v takovém případě existuje vhodné řešení.
Krátkodobé skladování
Nakrájenou dýni je možné krátkodobě skladovat v lednici. Je ale důležité vložit ji do vzduchotěsné nádoby nebo sáčku a dobře ji uzavřít. V takovém stavu vám vydrží v lednici minimálně tři, maximálně pět dní.
Dlouhodobé skladování
Musíte zpracování a přípravu pokrmu z máslové dýně přerušit a víte, že se ke kuchyňské lince následujících několik dní rozhodně nedostanete? I v tomto případě existuje řešení a nakrájenou dýni rozhodně nemusíte vyhodit do koše. V případě, kdy je na skladování nakrájené dýně vaše lednice krátká, přijde vám vhod mrazák.
Aby ovšem neztratila nic ze svých vlastností, zejména svou výbornou chuť a intenzivní barvu, po dobu 3 až 4 minut ji povařte ve vodě. Do vody není nutné nic přidávat, pouze ji přivést k varu a v ten moment do ní přidat nakrájenou máslovou dýni. Poté, co dýni krátce povaříte, použijte cedník a před uložením do sáčků či krabiček a uskladněním v mrazáku se ujistěte, že jsou jednotlivé kostky řádně vysušené. Ve stavu přípravy na následující úpravy vám dýňové kostky vydrží v mrazáku až několik měsíců.
Pochutnejte si na lahodných dýňových pokrmech
Jakmile dostanete na máslovou dýni chuť, můžete si z ní připravit klasickou polévku, dát si ji společně s olivovým olejem a kořením opéct do trouby a dokonce ji můžete použít také při přípravě syrového zeleninového salátu. Ti z vás, kteří dávají přednost sladkým pokrmům, si určitě rádi pochutnají na sladkém dýňovém koláči.
Při správném skladování vám máslová dýně vydrží téměř půl roku. Neobejde se to ale bez pravidelné kontroly. I tehdy, kdy dýni vytvoříte ideální podmínky, totiž může dojít k jejímu plesnivění. V takovém případě je nutné zpracovat ji v kuchyni co nejdříve.
Zdroj textu: cedarcirclefarm.org, www.jimejinak.cz
Zdroj foto: www.freepik.com