Dočkali jste se nového bydlení, ale než se do něj nastěhujete, čeká vás další důležitý krok, a to jeho zařizování? Bydlet jen mezi holými stěnami nikdo nechce, náš domov má být útulný, elegantní, a sálat by z něj mělo ono pověstné kouzlo domova. Jak na to?
Začněte hezky od vstupních dveří
Do bytu nebo domu musíme nejprve vstoupit, proto je dobré začít právě tady. Myslete na to, že dveřmi budete dovnitř nejen vcházet, ale také stěhovat nábytek a spotřebiče jako je lednička nebo myčka nádobí apod. Kdyby byly dveře příliš úzké, neprojdete jimi. Šíře vstupních dveří by tak měla být alespoň 90 cm, za nimi pak potřebujete prostor na to, abyste se bez problému zuli a vysvlékli z bundy nebo kabátu. Obojí potřebujete někam odložit, proto si sem pořiďte alespoň předsíňovou stěnu.
Jakou si vyberete podlahu?
Podlaha je tím, co budeme nejvíc zatěžovat, přece jen po ní budeme nejen chodit, ale také na ni postavíme veškerý nábytek. Naše nároky na ni nejsou nejmenší, to platí dvojnásob, pokud máme malé děti nebo čtyřnohé kamarády. Děti často sedí na podlaze a hrají si, takže nesmí studit, když po ní běhají zvířátka s drápky, musí být také odolná.
Každá místnost má na podlahu navíc jiné požadavky, proto její výběr nepodceňujte. Do obývacího pokoje, ložnice, pracovny, dětského pokoje nebo jídelny vsaďte na plovoucí podlahy nebo koberec či vinyl, v kuchyni a koupelně klaďte důraz na odolnost vůči vlhkosti, snadnou údržbu a odolnost vůči chemikáliím. Co takhle dlažba, PVC nebo vinyl?
A co barvy stěn?
Každá barva na nás působí jinak, jedna nás uklidní, druhá podpoří soustředění a třetí rozdráždí naši mysl. Dát si poslední jmenovanou do ložnice nebo tam, kde chceme odpočívat, určitě není dobrý nápad, stejně jako si do kuchyně, kde se potřebujeme soustředit, nedáme barvu, která podpoří kvalitní spánek. Barvu stěn i dalších doplňků vybírejte s ohledem na místnost a její účel.
- Barvy, které uklidňují, jsou například modrá a zelená.
- Smysly jitří červená.
- Povzbuzuje žlutá.
- Neutrální jsou bílá a černá.
Vybíráme nábytek a další potřebné vybavení interiéru
V dnešních interiérech se klade důraz na vzdušnost, proto to s nábytkem ani dalším vybavením interiéru nepřehánějte. Do obývacího pokoje si pořiďte sedačku, konferenční stolek, menší stěnu a na okna předokenní rolety, aby tam bylo vždy příjemně, v ložnici si vystačíte s komodou, šatní skříní a postelí, v kuchyni nesmí chybět linka, spotřebiče, jídelní stůl a možná i barový pult, který může kuchyň opticky oddělit od obývacího pokoje.
Myslete i na úložné prostory
Těch není v domácnosti nikdy dost, kromě skříní můžete najít prostor pro uložení věcí i v úložném prostoru pod postelí nebo pohovkou, skvělé jsou i vestavné skříně nebo komody.
Jak chcete topit?
Další věc, na kterou nesmíme zapomenout. Aby byl domov skutečným domovem, musí tam být také teplo. Vyhřívaná podlaha je fajn, ale interiér neprohřeje, staré kotle jsou neekologické a topit elektřinou nákladné. Co si tedy zvolit? To záleží. Někdo vsadí na plynový kotel, který je na obsluhu nenáročný, jinému trocha práce nevadí a pořídí si krbová kamna s výměníkem, která umí jak ohřát interiér, tak vodu v otopné soustavě. A možná zůstane i na sprchování.