Vepřová panenka, je dlouhý, tenký a libový kus vepřového masa. Jedná se o málo používaný sval, což vede k tomu, že je to, jak by mohl název napovídat, měkký a křehký kus masa. Na rozdíl od tužších kusů, jako je vepřový bůček a vepřová plec, které vyžadují pomalé vaření, aby změkly, vepřové panence prospívá rychlá příprava. A grilování je skvělý způsob, jak panenku připravit. A to klidně i na domácím kuchyňském grilu.
Vepřová panenka s marinádou
Nejzásadnější informací, kterou je třeba vědět, je, že vepřová panenka nebude tím křehčí, čím déle ji budete připravovat, jak by si možná mnoho z nás představovalo! Takže jakmile bude hotová, stáhněte ji z ohně, abyste zabránili jejímu přepečení.
Marinádu samozřejmě volte podle vlastního výběru a chuti – může být domácí nebo koupená v obchodě. Vepřová panenka je však extrémně libová, takže dobrá marináda pomůže zabránit jejímu vysušení. Zároveň dodá tomuto křehkému kousku masa zásadní chuť.
Jak připravit vepřovou panenku na grilu?
- Vepřovou panenku nakrájejte na medailonky.
- Ostrým nožem odstraňte stříbřitou kůži na vnější straně masa.
- Namíchejte marinádu a maso v ní obalte.
- Přikryjte a nechte marinovat v lednici po dobu 1-24 hodin.
- Předehřejte gril na střední teplotu.
- Grilujte 10-15 minut a podle potřeby otáčejte, aby se všechny strany rovnoměrně opekly. Po grilování maso přikryjte a před krájením a podáváním nechte 5-10 minut odpočívat.
Doba přípravy se liší podle toho, jaký gril používáte. Vepřové maso musí dosáhnout teploty minimálně 145 °C, aby bylo bezpečné ke konzumaci. Proto ho ideálně zkontrolujte digitálním teploměrem na maso, abyste se ujistili, že je správně propečené.
Proč je nutné odstranit vnější kůži?
Odstranění kůže, známé také jako stříbrná kůže nebo blanka, je nezbytné. Na rozdíl od názvu se ve skutečnosti nejedná o kůži. Je to pojivová tkáň, takže se na rozdíl od kůže nebo tuku při tepelné úpravě nerozpouští. Místo toho je tvrdá a žvýkavá. Pokud ji neodstraníte, naprosto tím zkazíte strukturu vepřové panenky, proto tento krok nevynechávejte.
Nejlepší marinády na vepřovou panenku
Jako vykostěný kus masa má panenka jemnou chuť, která dobře snáší koření a marinády. Mnoho lidí tvrdí, že tajemstvím chutné vepřové panenky je pávě dobrá marináda. Marinády, které obsahují kyselinu, jako je například ocet, pomáhají maso ještě více zjemnit, aby bylo velmi měkké a rozplývalo se v ústech.
Většina marinád se k vepřové panence hodí, takže výběr nakonec závisí na osobních preferencích. Můžete zvolit klasickou, například javorovou a dijonskou, nebo pikantní, inspirovanou východoasijskou marinádou se zázvorem, sezamem a sójou. Ať už si připravíte vlastní, nebo si koupíte nějakou v obchodě, na výběr je nespočet marinád a receptů.
Nejste však omezeni pouze na marinády. Můžete také zkombinovat bylinky a koření do směsi s olejem. Hlavní výhodou tohoto potírání je, že není třeba maso nechávat marinovat. Potěr stačí nanést bezprostředně před grilováním a připravit si tak rychlou večeři na všední den.
Proč je potřeba panenku po přípravě nechat odpočinout?
Odpočinek vepřové panenky, a ostatně i většiny ostatních druhů masa po uvaření umožní, aby se vlhkost uvnitř masa znovu vstřebala. Příliš brzké krájení může vést k hromadění vlhkosti na talíři, což může mít za následek suchou strukturu masa.
Můžu použít vepřovou panenku na přípravu trhaného masa?
Panenku nikdy nepoužívejte na přípravu trhaného vepřového masa! Na toto potřebujete mnohem tučnější kus masa. Ideální je použít vepřovou plec. A na rozdíl od vepřové panenky vyžaduje vepřová plec dlouhé pomalé vaření, aby se správně rozložila a dosáhla lahodné vlhké a křehké konzistence trhaného vepřového masa.
Zdroj foto: www.freepik.com