Snem každého z nás je vlastní bydlení. Může to být jak byt v panelovém domě, tak rodinný dům. Pokud nám jej někdo neodkáže, nebo jej nezdědíme, pro jeho pořízení je potřeba dostatek finančních prostředků.
Možnosti získání financí na koupi domu nebo bytu
Jestliže na pořízení vlastního bydlení spěcháme a nemáme dostatek finančních prostředků, jednou z možností je hypotéka. Tato volba nás však zavazuje na splátky po velmi dlouhou dobu. Pokud s bydlením ve vlastním nespěcháme, můžeme si založit stavební spoření, které nabízí celou řadu výhod. Kromě toho, že díky němu ušetříme nějaké finanční prostředky, máme také garantovaný výnos a příjemným bonusem je i státní příspěvek. Stavební spoření se však může stát základem právě pro výše zmiňovanou hypotéku a to již po několika letech, nemusíme čekat, až uplyne sjednaná doba. Principem je naspoření cílové částky za dobu šesti let. Spořit můžeme měsíční nebo roční splátkou a z vložených finančních prostředků získáme úrok a státní příspěvek.
To byly výhody, stavební spoření však má i své nevýhody. Peníze máme vázané, dle smlouvy, na dobu šesti let. V případě, že smlouvu ukončíme dříve, obdržíme pouze uspořené finance, nikoli však státní příspěvek a úroky ze spoření.
Pro koho je stavební spoření vhodné?
Především pro ty, kdo nepospíchají, ale uvažují do budoucna o koupi vlastního bydlení. Další možností je pak použití finančních prostředků pro rekonstrukci bydlení stávajícího. Tady je dobré ukládat si účtenky a faktury související s rekonstrukcí. Díky stavebnímu spoření si můžeme sjednat úvěr, díky stavebnímu spoření není potřeba ručitel a mnohdy ani zástava nemovitosti. Finance získané ze stavebního spoření můžeme použít i k jiným účelům, než je pořízení vlastního bydlení nebo jeho rekonstrukce.