Muškáty neboli pelargonie jsou asi nejrozšířenější balkonová rostlina. Pěstují se ale samozřejmě také jinde, ať už v zmní zahradě nebo venku. A jako každá rostlinka, i tato potřebuje na zimu pěkně do tepla. Jak zazimovat muškáty?
Proč je potřeba muškáty zazimovat?
Muškáty jsou rod rostlin z čeledi kakostovité, který zahrnuje více než 200 druhů a mnoho kultivarů. Původní druhy pocházejí převážně ze středního a jižního regionu Afriky, konkrétně z oblastí, jako jsou Jižní Afrika, Namibie a Zimbabwe a jsou tedy citlivé na nízké teploty. Většina druhů a kultivarů muškátů není mrazuvzdorná a nevydrží teploty pod bodem mrazu, což je důvod, proč se muškáty musí v mírném podnebí zazimovat.
Zazimování znamená, že rostliny jsou přesunuty na místo, kde jsou chráněny před mrazem a sněhem, jako je vnitřní prostor s dostatečně teplou teplotou, světlem a vlhkostí, aby rostlina mohla přežít zimu a na jaře opět začala růst a kvést. Pokud muškáty nejsou zazimovány a jsou vystaveny mrazu, mohou jejich listy a květy zmrznout a rostlina může zemřít.
Muškáty se staly velmi populárními květinami v Evropě a v dalších částech světa díky své kráse, snadnému pěstování a odolnosti vůči suchu. Jejich květy mohou být jednoduché nebo dvojité a mají různé odstíny bílé, růžové, červené, fialové nebo oranžové barvy.
Jak zazimovat muškáty?
Zazimování těchto krásných kvítků není nikterak složité a moc se neliší od zazimování ostatních truhlíkových či květináčových rostlin.
Vezměte si čisté a ostré nůžky a ostříhejte všechny odkvetlé květy a lístky. Zbavte se i těch, které mají známky vadnutí. Pečlivě odstřihněte květ co nejblíže k hlavnímu stonku rostliny. Snažte se přitom nedotknout ostatních květů nebo listů.
Připravte si nádobu, kam rostlinu přesadíte. Pokud je květináč suchý, zavlažte ji, aby byla zemina vlhká a snadno se dala odstranit. Položte květináč na bok a jemně stiskněte boky, aby se zemina uvolnila. Opatrně vytáhněte rostlinu z květináče, držte ji za hlavní stonek a snažte se co nejvíce zachovat kořenový bal. Pokud je zemina příliš slepená nebo kompaktní, můžete ji opatrně rozdrobit prsty nebo použít nějaký nástroj (např. vidličku), abyste mohli lépe vidět kořeny. Jakmile máte rostlinu volně v ruce, můžete ji dále zpracovávat podle potřeby – přesadit do nového květináče, dělit, nebo připravit na zazimování.
Rostlinu můžete umístit buď do květináče s novou zeminou a nechat ji na světlém místě v místnosti s teplotou okolo 10 stupňů Celsia, nebo ji můžete umístit do temného, ale mrazuvzdorného prostoru, jako je například sklep, a nechat ji v klidu. Pokud rostlinu umístíte do temného prostoru, je třeba ji občas zkontrolovat a odstranit případné poškozené části. Také je třeba ji občas zvlhčit, aby nevyschla.
Na jaře, když už nehrozí mrazy, můžete rostlinu opět vysadit ven nebo ji nechat ve světlé místnosti a postupně ji přivykat na venkovní podmínky.
Kdy zazimovat muškáty?
Nejvhodnější doba samozřejmě závisí na teplotách a podnebí. Jak již bylo zmíněno, muškáty jsou citlivé na mrazy, takže zazimovat je je potřeba před prvními mrazíky. Pokud žijete v oblasti, kde teploty v noci pravidelně klesají pod 10 stupňů Celsia, je čas začít s přípravou muškátů na zazimování. Obecně je doporučeno zazimovat muškáty v říjnu, než přijdou mrazy. Tím se zajistí, že rostliny budou mít dostatek času na aklimatizaci na nové podmínky a přežijí zimu ve zdraví.
Zdroj foto: www.freepik.com