Pěstujete rádi pokojové rostliny a máte je i v ložnici? Možná jste se ale už doslechli, že to není úplně nejlepší nápad. Některé rostliny mohou negativně ovlivňovat spánek, říká se, že berou dobrou energii a že nám kradou kyslík. Je to ale skutečně pravda? Měla by být ložnice zcela bez pokojových rostlin nebo tam některé druhy můžete mít bez obav?
Jak se chovají rostliny v noci?
Pokojové rostliny a květiny mají dobrý vliv na naši psychiku, některé druhy rostlin dokonce čistí vzduch a fungují v podstatě jako přírodní čistička vzduchu. Už jen pohled na zeleň uklidňuje a navozuje dobrý pocit, ale jak je tomu v noci, když spíme? Během dne probíhá u rostlin fotosyntéza, rostliny tedy spotřebovávají oxid uhličitý, vodu a světlo.
Na oplátku produkují glukózu a kyslík, který my zase dýcháme. Jenže během noci je tento proces obrácený, to pro mnohé znamená, že rostliny kyslík berou, což by mohlo být nebezpečné. Zase tak horké to ale není, určitě se nemusíte obávat toho, že by vám rostliny kolem sebraly tolik kyslíku, že byste nemohli dýchat. I když ne všechny druhy rostlin je vhodné mít v místnosti, kde spíte.
Co říká Feng – Shui
Čínské učení Feng – Shui říká, že v ložnici by mělo být čisto a nemělo by v ní rozhodně být nic rušivého. To se týká například elektroniky, ale i ostatních věcí, jako přemíry nábytku, pracovního stolku nebo věcí, které rádi skladujeme v úložném prostoru pod postelí. Toto učení se ale zabývá i tím, zda je nebo není vhodné mít v ložnici květiny. Podle Feng – Shui určitě není zakázáno mít v ložnici rostliny, mělo by jich být ale co nejméně a mělo by jít o rostliny, které nejsou příliš aromatické a nebrání průchodu pozitivní energie.
Kvalitu spánku zlepšuje například jasmín. Jasmín je sice aromatickou rostlinou s typickou příjemnou vůní, ta vás ale během spánku rozhodně rušit nebude. Právě naopak! Vůně jasmínu má uklidňující schopnosti. To během spánku jistě oceníte. S jasmínem v ložnici by se vám mělo lépe spát, neměli byste sebou během noci tolik házet a váš spánek by tak celkově měl být kvalitnější.
A jaké další rostlinky do ložnice patří?
I o levanduli se ví, že má uklidňující účinky, dokonce se doporučuje používání levandulového esenciálního oleje během spánku. Pokud si ale dáte přímo na noční stolek kytičku z levandulí, nemusí vám to dělat dobře, protože mohou být aromatické až příliš. Každopádně například na okenní parapet můžete umístit například sušené levandule. Ty udělají dvojí službu. Oříjemně, a hlavně jemně místnost provoní a ještě vás bude těšit pohled na ně, jsou totiž skvělou dekorací.
Aloe vera je pak považována za léčivou rostlinku, která pomůže na mnoho neduhů. Kromě toho ale aloe vera funguje jako ta nejúčinnější přírodní čistička vzduchu. Už jen z tohoto důvodu do ložnice skutečně patří. Aloe vera bude po dobu vašeho klidného spánku uvolňovat kyslík.
Podobně je na tom pokojová rostlina, kterou známe pod názvem tchýnin jazyk. I tato rostlina funguje jako čistička vzduchu, a to nejen v noci ale i během dne. Patří na seznam deseti nejvhodnější rostlin pro přirozenou očistu vzduchu.
Které rostliny ale v ložnici nemají co dělat?
Pozor si ale dejte na rostliny, které jsou natolik aromatické, že vás z nich může rozbolet hlava. Mezi ty se řadí například oblíbený hyacint nebo gardénie. I s orchidejí opatrně, i když mnoho lidí orchideje v ložnici má, některé druhy jsou mírně toxické. Do ložnice pak nedávejte ani umírající rostlinky, které vám uvadají, braly by vám energii během spánku, takové rostlinky už totiž umírají, a pokud je chcete vzkřísit, pokoušejte se o to v jiné místnosti v domácnosti.
Každou rostlinu, kterou v ložnici budete mít, hýčkejte a také z listů pravidelně otírejte prach. Ten byste totiž během noci vdechovali, což také není dobré.
Zdroj foto: www.freepik.com