Ve starověkém Egyptě byla rostlina šáchor papírodárný využívána zejména k výrobě papyru, a proto se jí začalo říkat jednoduše papyrus. Odkud pochází a jak se o ni správně starat?
Líbí se vám papyrus a chtěli byste si ho pěstovat doma? Dopřejte mu vlhkost a teplo
Stejně jako u dalších rostlin, také u papyru platí, že pokud mu dokážete zajistit ideální podmínky nutné pro jeho pěstování, bude se mu u vás doma dobře dařit a poroste jako z vody. Šáchor papírodárný pochází z Madagaskaru a zdobí zejména břehy řek. Největšího věhlasu se tato rostlina z čeledi šáchorovitých dočkala ve starověkém Egyptě, kde byla využívána k výrobě papyru, jenž byl předchůdcem dnešního papíru.
Šáchor papírodárný miluje vlhkost a jedná se o typickou bahenní rostlinu. Vlhkost vyžaduje i při pěstování v interiéru. Zároveň se mu nejlépe daří v teple a teploty od 20 do 25 °C jsou pro něj ideální.
Jak šáchor papírodárný vypadá?
Rostlinu papyrus si můžete doma pěstovat i v případě, že ho nehodláte používat k výrobě papyru. Jedná se o velmi elegantní zelenou rostlinu, která v přírodě dosahuje délky od dvou do pěti metrů a má na sobě deštníkové chomáčky listů. Stonek šáchoru je trojhranný a jeho listy vypadají spíše jako dráty a z dálky připomínají roztomilé chocholky.
Ideální stanoviště
Než se rozhodnete, že si domů papyrus přinesete, ujistěte se o tom, že mu dokážete poskytnout správné podmínky. Důležité je najít mu v prvé řadě to správné stanoviště. Šáchor nemá rád přímé sluneční paprsky, ale světlo ano. Ideální stanoviště mu najdete někde poblíž okna, kam nedopadají sluneční paprsky, ale zároveň tudy proudí světlo. Ovšem v zimě platí pro pěstování papyru trochu jiná pravidla. Protože dny jsou kratší a slunečního svitu je málo, šáchor je nutné přesunout někam, kde bude mít přísun přímého světla. Skvělou volbou je koupelna, neboť se v ní drží vlhkost a je v ní teplo. Samozřejmě ale přichází v úvahu pouze koupelna s oknem.
V čem papyrus pěstovat?
Aby měl papyrus dostatek nezbytné vody a dařilo se mu, můžete ho pěstovat v květináči s miskou, do které budete neustále dolévat vodu a nebo ho pěstovat pouze v nádobě s vodou. O této rostlině totiž skutečně platí, že roste jako z vody.
Substrát
Nejvhodnější substrát pro papyrus je lehký a dobře propustný. Máte-li po ruce rašelinu a písek, jednoduše je spolu smíchejte a vytvoříte vhodný substrát pro šáchor. Druhou možností je koupit si speciální substrát pro bažinaté a akvarijní rostliny v zahradnictví. Oba druhy substrátů můžete ještě obohatit o jíl, který pomáhá zadržovat vodu.
Hnojení
Aby se rostlině dařilo celoročně, nezapomeňte ji pravidelně hnojit. Ve vegetačním období jednou za dva týdny, v zimě jednou za šest týdnů. K hnojení používejte klasické hnojivo pro zelené pokojové rostliny.
Náročnost pěstování
Když budete papyrus pěstovat na vhodném místě a zajistíte mu dostatečný přísun vlhkosti, nebudete se o něj muset více starat. Šáchor se řadí k rostlinám, které jsou snadné na pěstování a jsou vhodné i pro začátečníky.
Řez
Staré listy papyru časem zežloutnou, což je zcela přirozené a není to známka špatného zacházení. Rostlinu proto pravidelně kontrolujte a zbavujte poškozených, uschlých a žlutých listů. Tím podpoříte její růst.
Množení
Papyrus nejen roste jako z vody, ale také se dá množit jako z vody. Nejspolehlivější metodou je množení vrcholovými řízky. Odstříhněte jednu „hlavičku”, „vrtulku” či chcete-li “deštníkový chomáček” a ponořte do vody tak, aby byl stonek nahoru. Právě to, zda vrcholový řízek ponoříte do vody tou správnou stranou, je pro puštění kořínků zásadní. Během pár týdnů pustí vrcholový řízek kořeny a jakmile se na něm objeví výhonky nových rostlin, můžete ho zasadit do substrátu. Stejně jako u dospělé rostliny platí, že mladý šáchor potřebuje dostatek vláhy a substrát by neměl nikdy vyschnout.
Kdy je čas na větší květináč?
Stejně jako u dalších pokojových rostlin platí, že jakmile se šáchor rozroste natolik, že mu již bude původní květináč malý, nastal čas na jeho přesazení. Přesadit ho můžete buď celý do větší nádoby, případně rozdělit na více částí a každou zasadit do svého vlastního květináče.
Na co si dát pozor
Máte pocit, že se u vás doma šáchoru nedaří? Než propadnete panice, ujistěte se, že se nejedná o některý z následujících problémů.
Co dělat, když papyrus vypadá zvadle?
Zdá se vám, že na první pohled vypadá papyrus nešťastně? Jestli je šáchor svěšený a na první pohled zvadlý, může být na vině nedostatek zálivky. Zkontrolujte rukou substrát. Pokud je suchý, okamžitě rostlinu zalijte.
Růst šáchoru se zastavil
Jakmile budete mít doma šáchor již nějakou tu dobu, zvyknete si na to, že skutečně roste rychle a před očima. Proto vás může zaskočit, když najednou přestane růst a navíc mu začnou opadávat listy. Pokud se to přihodí během zimy, nemusíte panikařit. Během zimního období je zcela běžné, že papyrus téměř přestane růst a může ztratit i několik listů. S příchodem jara opět ožije a vrátí se do normálu.
Okrasná rostlina u jezírka
Jakmile se vám šáchor doma rozroste a nebudete již vědět, kam s ním, můžete si ho vysadit také ke svému zahradnímu jezírku. Ideální doba na jeho vysazení ven nastává na jaře, nejlépe v květnu. Jestli ho ovšem budete chtít s příchodem zimy opět vrátit zpět do domu, můžete ho do jezírka položit i s nádobou, v které ho pěstujete a na podzim ho odnést zpět na své místo doma.
Jestli propadnete vzhledu papyru, neváhejte si ho přinést domů. Najdetě mu vhodné stanoviště s dostatkem světla a pravidelně ho zalévejte.
Zdroj textu: www.thespruce.com, www.zahradananiti.cz
Zdroj foto: www.pixabay.com