Pustili jste se do realizace vašeho snu a stavíte dům v klidné lokalitě. Pak jste možná už narazili na překážky, které souvisí právě s lokalitou. Mezi ně často patří špatná nebo žádná dostupnost inženýrských sítí včetně vodovodu a kanalizace. Řešením této situace může být pořízení jímky nebo čističky odpadních vod. Proč je vhodným řešením právě jímka a podle čeho ji vybrat?
Nakládání s odpadními vodami je nutné řešit již při žádosti o stavební povolení
Podle současných vodních zákonů, je potřeba už při žádosti o stavební povolení mít vyřešené nakládání s odpadními vodami, které budou užíváním této budovy vznikat. Nejjednodušším řešením bývá připojením ke kanalizační síti, ale v mnoha případech to není možné. Pak přichází na řadu volba mezi jímkou nebo septikem s čističkou odpadních vod, se kterou je možné žádat o vypouštění splaškových vod do vod povrchových nebo spodních.
Věnujte patřičnou pozornost velikosti jímky
Než se pustíte do realizace jímky, je nezbytné se zamyslet nad tím, jak velká jímka je pro váš dům ideální. Jen se správně zvolenou velikostí jímky se totiž vyhnete příliš častému vývozu, který samozřejmě znamená další finanční náklady.
Rekreační stavba
Pokud hledáte jímku k rekreační stavbě, kde trávíte víkendy a dovolenou, je vhodnou volbou menší jímka. Obecně se doporučuje objem jímky od 3 do 10 m3, přičemž opět platí, že čím více lidí chatu nebo chalupu využívá, tím větší jímku je lepší volit.
Jímka k trvale obývanému objektu
I u trvale obývaných objektů lze doporučit vhodnou velikost, a to dle následujících parametrů. Základem je počet osob, které objekt užívají, dále pak jejich spotřeba vody (obecně se udává 0,1 m3 na osobu), počítat je pak nutné i s konkrétní frekvencí vyvážení odpadních vod. Tyto parametry pak dosadíte do vzorce, kde je vzájemně vynásobíte a získáte doporučený objem jímky.
Dejte si pozor na podloží
Při výběru jímky byste měli znát i podloží v dané lokalitě. Záleží na něm totiž výběr konstrukce jímky.
Do stabilních podloží je možné použít samonosné jímky, které se vyznačují nižší hmotností i cenou.
Pokud se jedná o skalnaté podloží, je výběr i instalace jímky náročnější, protože je potřeba jímku obetonovat.
Nejnáročnější situace konstrukčně i finančně nastává v případě jílovitého podloží nebo v místech s výskytem spodních vod. Zde je potřeba použít jímku dvouplášťovou jejíž žebra se vkládají do ještě živého betonu.
Zdroj náhledové fotografie: Adobe Stock