Med nemusí existovat jenom v podobě toho včelího, který se dělí na několik druhů – podle toho, z jakých květů je sbírán pyl. Existují i takové druhy medu, které si můžete vyrobit doma. Jedná se třeba o skvělý pampeliškový med, který je stále populárnější. Jak na něj? Tady je recept.
Nasbírejte květy pampelišek
Už název jasně napovídá, že základem receptu na pampeliškový med nebude nic jiného, než pampelišky. Z nich se sbírají výhradně jenom květy. Měly by být dokonale rozkvetlé a zdravé. Nejlépe také bez viditelných škůdců. Nutno říci, že květů je potřeba celkem dost. Obecný poměr říká, že na jeden litr vody, která je základem, pro přípravu, je nutné nasbírat 200 kusů květů. Tolik pro orientaci v tom, jaké množství bude potřebné.
Co si dále připravit?
Další suroviny už jsou celkem jednoduché a není důvod obávat se toho, že je neseženete. Když máte květy pampelišek, tak stačí už jenom trojice věcí. Pokud budeme počítat s množstvím 200 nasbíraných květů, je nutné si dále připravit:
- Litr čisté vody z kohoutku
- Jeden citron
- Jeden kilogram cukru
Omyjeme a povaříme
Nyní je čas květy pampelišek důkladně umýt. Ideálně ve dřezu, kde je namočíte a opatrně mícháte. Cílem je z nich dostat jak nečistoty, tak i případné drobné živočichy. Jakmile jsou omyté, je možné je přesunout do hrnce, zalít vodou a přidat na kolečka nakrájený citron – pokud má chemicky ošetřenou kůru, je nutné ho oloupat. Následně vše přiveďte k varu. Jakmile začne voda probublávat, udržujte danou teplotu a vařte 15 minut.
Nechte chladit a louhovat
Po provaření vypněte sporák a základ medu odstavte. Nechte plynule chladnout, až na pokojovou teplotu. Poté hrnec zakryjte poklicí a přeneste do sklepa, nebo ho umístěte do lednice. Měl by být v chladu. Takto necháte směs louhovat po dobu 24 hodin. Pár hodin navíc samozřejmě nebude na škodu.
Přelití do nového hrnce a přimíchání cukru
Po 24 hodinách, tedy druhý den, je třeba vylouhovanou tekutinu přelít do jiného hrnce. Ideální je pro cezení použít plátýnko, které zachytí i ty nejmenší drobnosti, které by se mohly z květů pampelišek uvolnit. Jakmile je hotovo, můžete do čistého základu medu postupně vmíchávat cukr. Pokud použijete ten třtinový, bude mít pampeliškový med nejenom lepší chuť, ale docílíte také velmi žádané tmavší barvy. Nejprve míchejte za studena. Jakmile se začne hůře rozpouštět, postupně přidávejte teplotu a vmíchávejte další. Rozpuštění kilogramového cukru by nemělo být žádným problémem.
Finální zahuštění
Po rozpuštění veškerého cukru udržujte teplotu a za stálého míchání nechte med houstnout. Jakmile má požadovanou konzistenci, slijte ho do skleněných sklenic, uzavřete a nechte vychladit. Tímto náš recept na vynikající pampeliškový med končí. Dobrou chuť.
Mirek
Pamatuji si, jak jsme s maminkou chodili na pampelišky na velkou louku a pak z nich dělali med. Dnes na té louce stojí obchoďák 🙁