Přemýšlíte-li, jaký moučník si k nedělní odpolední kávě upéct nebo jakým klasickým dezertem byste potěšili svou očekávanou návštěvu, punčové řezy by měly jistě přijít v úvahu. Nejenže na pohled vypadají velice vábivě, díky své narůžovělé barvě, současně k tomu mají i chuť, kterou nelze zaměnit s žádnou jinou sladkostí. Řezy byly oblíbené již za první republiky a svou popularitu si udržují až do dnešní doby.
Punčové řezy bývají dostupné i v běžných cukrárenských zařízeních, nicméně po domácím pečení budete mít nejenže lepší pocit, ale zároveň je budete mít naprosto čerstvé, krásně nadýchané s vůní linoucí se po celé domácnosti. Přestože se na první pohled může zdát, že se jedná o komplikovaný a časově náročný proces, jejich příprava není příliš složitá a zdlouhavá.
Suroviny
Piškot/korpus č. 1
- 4 vejce,
- 200 g polohrubé mouky,
- 100 g cukru moučka,
- 80 ml mléka,
- 80 ml oleje,
- 1,5 lžičky prášku do pečiva,
- špetka soli.
Piškot/korpus č. 2
- 4 vejce,
- 200 g polohrubé mouky,
- 100 g cukru moučka,
- 80 ml oleje,
- 50 ml mléka,
- 30 ml punče,
- 1,5 lžičky punčového aroma,
- špetka soli.
Punčová směs
- 350 ml červeného vína (suchého),
- 350 ml pomerančového džusu,
- 100 ml rumu,
- 100 ml sirupu (jahodový, rybízový),
- 125 g cukru krystal,
- 50 ml citrónové šťávy,
- špetka skořice.
Na potření
- Marmeláda/džem dle chuti (jahoda, rybíz, švestky)
Poleva
- 30 ml punče,
- 200 g cukru moučka,
- 15 ml citrónové šťávy.
Pracovní postup
- Nejprve si vyšleháme moučkový cukr společně s vajíčky, a to žloutky i bílky dohromady. Vzniknout musí pěna, která je čistě bílá a dokonale hustá.
- Do této pěny přidáme olej a mléko a vyšleháme dále.
- Do této směsi přidáme polohrubou mouku společně s práškem do pečiva a špetkou soli a společně vypracujeme až dohladka.
- Do předem připravené formy s rozprostřeným pečicím papírem toto těsto přelijeme a dáme do trouby péct na 180 °C na 25 minut, v závislosti na typu trouby.
- Korpus číslo dvě vypracujeme dle stejného popisu, pouze s rozdílem, že do tohoto těsta se přidá punč a punčové aroma. Taktéž ho stejně upečeme.
- Po vychladnutí oba korpusy rozdělíme na dva další kusy a to podélně.
Punčová směs se připraví vložením všech ingrediencí do hrnce a vařením po dobu 15 minut. Po této době se odstaví a nechá vychladnout.
- Vezmeme si první, světlý korpus a namažeme ho marmeládou/džemem dle námi zvolené chuti. Na takto potřený korpus dáme růžový korpus a vlijeme na něj punčovou směs, a to pouze jednu polovinu toho, co máme.
- Dále opět potřeme rovnoměrnou vrstvou marmelády/džemu a na ni položíme další vrstvu růžového korpusu. Na ni nalijeme zbylou punčovou směs a opět potřeme námi zvoleným džemem.
- Nakonec přijde poslední vrstva, a to druhá polovina světlého korpusu. Takto udělaný zákusek by se měl, nejlépe nechat do druhého dne odležet, a to na chladnějším místě.
- Jako poslední krok je nalití polevy na již odleželé punčové řezy. Na polevu utřete punč s moučkovým cukrem a citrónovou šťávou. A nakonec nechte opět vychladit.
- Hotové řezy si můžete dle libosti ještě dozdobit, a to čokoládovou polevou, například na nich udělat žíhané čáry.
Punčové řezy mohou mít více podob. Je možné je udělat ve stylu punčového dortu, koláče či tunelu. Do tunelu se může ještě zakomponovat krém, například vanilkový. Těsto může být uděláno jen z jednoho korpusu, proto příprava nemusí být tolik náročná, záleží opravdu na každém individuálně. Tunel se může udělat i v kombinaci s marcipánovým těstem. Variant je vícero.
Zdroj foto: www.freepik.com