Vede k vašemu domu předzahrádka, která by zasloužila více péče a změnu vzhledu? Přinášíme vám návod na to, jak ji snadno proměnit v atraktivní.
Upravený vzhled
Aby byla vaše předzahrádka atraktivní a při každém návratu domů vás pohled na ní potěšil, je potřeba dodat ji upravený vzhled. Přerostlé keře, spadané listí a plevel, který zarostl cestu k domovním dveřím rozhodně nevypadají vábně. Zároveň je důležité, aby předzahrádka ladila nejem s domem, ale také s ulicí. Rozhodně nechcete být těmi sousedi, jejichž zahrádka působí mezi ostatními jako pěst na oko.
Symetrie a lovné linie
Nejlépe se udržuje symetrická zahrádka, kde má každá rostlina své místo. Vytvořte si v ní jasně vymezenou cestičku i záhony. Cesta může být tvořena dlaždicemi, kamínky nebo třeba zámkovou dlažbou. Pokud chcete, aby předzahrádka vypadala skvěle a byla téměř bezúdržbová, vyberte si rostliny, jež vyžadují minimum péče. Zároveň se zaměřte především na její praktičnost. Vaše cesta od dveří na ulici by měla být co nejkratší.
Ideální rostliny do předzahrádky
Jakým rostlinám se bude ve vaší předzahrádce dařit a budou vypadat jednoduše skvěle?
Trvalky
Spolehněte se na trvalky. U příchodu k domu se bude vyjímat levandule, která vám cestu zpříjemní svou nádhernou vůní. Pokud je na vaší předzahrádce dostatek světla, můžete ji proměnit ve skalku s rostlinami, kterým nevadí slunné stanoviště. Do slunné skalky se hodí sedum, netřesky, plaménky, karafiáty alpské a kosatce. Kromě těchto rostlin stojí za zvážení také ty popínavé. Jestli vás děsí představa, že se vám plazí po domě, můžete si koupit mřížku, po které se budou plazit. Popínavé rostliny snadno skryjí případné nedostatky. Do stinných předzahrádek se zase ideálně hodí kapradiny, hosty či hortenzie.
Okrasné trávy
Jestli se vám líbí okrasné trávy, můžete si do zahrádky vysadit oblíbenou ozdobnici čínskou, kostřavu, kavyl nebo například ostřici. Většina okrasných trav vykvétá na podzim a před zimou je nutné je správně zazimovat, aby se zbytečně nepolámaly vlivem sněhové pokrývky.
Sezónní rostliny
Pokud nemáte na předzahrádce dostatek místa na pěstování všech rostlin, které byste si přáli, můžete na tuto situaci vyzrát s pomocí sezónního květináče. Ten vždy osázejte nebo ozdobte v souladu s aktuálním ročním obdobím.
- Na jaře do něj zasaďte cibulky narcisů, tulipánů a přidejte třeba i velikonoční zápich.
- V létě do květináče vysaďte bylinky nebo třeba muškáty.
- Na podzim vsaďte na kombinaci vřesu, dýní a halloweenských motivů.
- V zimě do květináče položte chvojí se světelným řetězem.
Dekorace
Je vaše předzahrádka poměrně velká a chcete její prostor využít na maximum? Přidejte si do ní nějaké dekorace. Do předzahrádky se hodí například:
- lucerny
- solární světla
- zrcadla
- žebříky jako stojany na květináče
- závěsné květináče
- sochy
- hmyzí hotel
- pítko pro ptáčky
- lavička
S množstvím dekorací to ale nepřehánějte a mějte na paměti, že při cestě domů by vám nemělo nic překážet v cestě a dekorace by měly být pouze doplňkem, nikoliv překážkou.
Sudy na dešťovou vodu
Volné místo v předzahrádce se dá využít také k umístění sudu na sběr dešťové vody. Vodu ze sudu budete mít po ruce při zalévání a dá se použít třeba i při mytí automobilu. Některé domy dokonce využívání dešťovou vodu k splachování toalety nebo mytí nádobí. K tomu je ovšem zapotřebí ji napojit na rozvod vody v domě.
Vytvořte si předzahrádku svých snů a zasaďte si to ní trvalky, okrasné trávy, ozdobte ji dekoracemi a nezapomeňte na to, že musí být zejména funkční a praktická. Estetická funkce je až na druhém místě.
Zdroj textu: www.gardendesign.com, www.housebeautiful.com
Zdroj foto: www.freepik.com