Máte rádi borůvky? Není nutné na ně v jejich sezoně chodit do lesa. Je možné si je i vypěstovat. My vám poradíme, jak na pěstování kanadských borůvek, které jsou v poslední době velmi oblíbené a velice vyhledávané.
Vysaďte několik keřů
Hned první informace, která je spojena s pěstováním kanadských borůvek, se týká toho, že je vhodné vysadit vždy několik keřů. To proto, že se jsou takzvaně cizosprašné. To znamená, že k jejich opylování dojde za použití pylu z jiné rostliny. Tímto zaručíte, že borůvek budete mít více než dost. Pokud jde o dostání daných rostlin, není problém pořídit je i na našem trhu. Pokud jde o možnosti, tak se kanadské borůvky dají sehnat ve variantách:
- Zahradní
- Hroznovité
- Chocholičnaté
Spíše ve vyšších polohách
Pokud jde o lokalitu výsadby, tak musíme říci, že se jim více daří ve vyšších polohách. Je to dáno podmínkami v zemi, ze které pocházejí. Proto pokud žijete v místě, které je nad 700 metrů nad mořem, máte pro ně ideální podmínky. Nutno ale říci, že vlivem šlechtitelství není problém pořídit i takové varianty, kterým se bude dobře dařit i v nížinách. Jenom je nutné počítat s tím, že budou plodit dříve – a to už na začátku prázdnin, zatímco ve vyšších polohách počítejte s borůvkami až ke konci léta.
Půdu jedině kyselou
Velmi důležité je to, do jaké půdy jsou kanadské borůvky vysazovány. Aby se jim dobře dařilo, je třeba je sázet jenom do půdy, která bude kyselejší. Je třeba změřit pH a mít na paměti, že hodnota 5 už je v podstatě hraniční. Ideální je, když bude mít o několik desetinek méně. Vhodné je proto použít buď různé přípravky na okyselení půdy, nebo může být vhodné koupit přímo substrát, který už nabídne konkrétní kyselost. Toto je pravidlo, které je nutné stoprocentně dodržet, jinak se pěstování kanadských borůvek nikdy nepodaří.
Čím větší teplo, tím více vody
Zdá se to jako samo zřejmé pravidlo. Nutné však je si ho náležitě rozvést. A to v tom směru, že v horských oblastech vzhledem k nižším teplotám stačí zalívat v podstatě běžně a pravidelně. Pokud je však pěstujete v nižších polohách, působí na ně teplo ze slunce. A proto vyžadují pravidelnou a rozhodně také dostatečnou zálivku. Více vody jim pomůže v tom, aby dokázaly slunci mez potíží odolat a aby také využily jeho pozitivní vlastnosti v růstu. Stín však není ideálním pomocníkem, jelikož v něm může dojít k tomu, že rostlina nebude růst rovnoměrně.
Hnojivo jedině kyselé
Bez hnojiva to nepůjde. To by nemělo obsahovat chlor a zároveň by mělo být dostatečně kyselé – aby se udrželo potřebné pH půdy. Vhodné jsou různá dusíkatá, nebo draselná hnojiva, která jsou běžně k dostání v zahradnických potřebách. Hnojení by mělo probíhat hlavně první měsíce po výsadbě až do doby po odkvětu. Poté je třeba s hnojením přestat.