Místo pro stolování je v bytě velmi důležité. Někdy se to řeší jen jídelním koutem v kuchyni. Je-li v interiéru více prostoru, tak samostatná jídelna má v něm určitě využití. Lze v ní trávit čas u jídla společně s partnerem, rodinou nebo přáteli. Jak by měla jídelna vypadat podle moderních trendů?
Bez stolu se neobejdete
Samostatná jídelna by měla být tak velká, abyste do ní pohodlně umístili jídelní stůl se židlemi, komodu či příborník nebo menší regál na věci, které se s používání jídelny pojí. Prostor by přitom neměl vypadat přeplněně.
Základem vybavení jídelny je praktický stůl. Za zvážení určitě stojí rozkládací varianta, kterou využijete tehdy, máte-li často větší sešlost hostů. Jeho výhoda je, že ve složeném stavu tolik místa stůl nezabírá. Vzhled stolu byste měli volit podle stylu, ve kterém je zařízení váš byt nebo rodinný dům.
Dřevo, nebo lamino?
Moderní trendy sázejí na jednoduchost i u jídelních stolů. Můžete volit kovovou konstrukci s dřevěnou deskou, celodřevěný stůl z masivu nebo stůl vyrobený z laminovaných dřevotřískových desek. Velmi pěkně vypadá kombinace bílé barvy s přírodním dřevem, oblíbený je dub, buk i tmavé wengo.
Pro čtyřčlennou rodinu počítejte se stolem o rozměrech 80 × 120 centimetrů. Pochopitelně záleží na tom, jaký prostor pro něho máte vyhrazený. Je ale počítat s tím, že u menšího stolu by stolování nemuselo být pohodlné.
Ovál, kruh, čtverec nebo obdélník?
Až půjdete vybírat jídelní stůl do obchodu, tak zjistíte, že si můžete vybírat hned z několika variant. K dispozici jsou stoly s deskou ve tvaru čtverce, obdélníku, kruhu nebo oválu. Poslední dva jmenované typy se hodí zejména do většího prostoru, kde vyniknou. Výhodou čtvercového nebo obdélníkového stolu je hlavně to, že ho v menší jídelně nebo jídelním koutě lze přirazit ke stěně, a ušetřit tak místo.
Aby se vám dobře sedělo
Nedílnou součástí jídelního stolu jsou židle. Nekupujete-li rovnou komplet, pak byste židle měli vybrat takové, aby se stolem pěkně ladily. Do menší jídelny se více hodí židle s lehkou konstrukcí, které nepůsobí tak masivně jako židle čalouněné. Ty výborně doplní masivní stůl ve velké jídelně. Existují i varianty celočalouněné s područkami, ve kterých se sedí velmi pohodlně.
Do jídelního koutu v kuchyni se velmi často pořizuje rohová lavice s úložným prostorem. Tím se zabijí dvě mouchy jednou ranou. Vyřešíte posezení u stolování a zároveň budete mít další místo na ukládání věcí.
Komoda, příborník, regál
Jídelní stůl a židle v jídelně mohou doplnit další kousky nábytku. Záleží i na volném prostoru, která máte k dispozici. Ten zaplní třeba nižší komoda se šuplíky, otevřený regál s policemi nebo vyšší příborník. Dříve bývalo zvykem v jídelně vystavit porcelánové sady. I v současné době to samozřejmě můžete udělat. Například cibulák se zde bude hezky vyjímat. Není to ale podmínka. I s pouhou nízkou komodou bude jídelna vypadat zajímavě.
Jaké zvolit osvětlení
V jídelně je zapotřebí dostatek světla. Není-li přirozené z oken, měli byste stůl vhodně osvětlit. Nejčastěji se využívá lustr zavěšený přímo nad stolem, který rovnoměrně osvítí celou jídelní plochu. Každý, kdo se ke stolu posadí, na svůj talíř s jídlem dobře uvidí. Intimnější atmosféru vytvoří bodové světlo nebo svícen se svíčkami.
Nezapomeňte na bytový textil a ostatní doplňky
Jídelnu zařízenou nábytkem je ještě třeba na samý závěr doladit vhodně zvoleným bytovým textilem. Je to zejména ubrus, jenž může krýt celou plochu jídelního stolu, nebo použijete pouze úzký běhoun, případně jen látkové, korkové či bambusové prostírání. Domácí atmosféru v jídelně vykouzlí nástěnné nebo stolní hodiny, obrázky nebo fotografie na zdi. Jimi vtisknete interiéru svůj osobitý styl.
Líbí se vám více samostatná jídelna, nebo jídelní kout v kuchyni či obývacím pokoji?
Zdroj foto: www.freepik.com