Pustili se do jarního úklidu a v jeho rámci jste zničili množství dokumentů, které jste projeli skartovačkou? Než její obsah vyhodíte do modrého kontejneru, zvažte, zda papír nevyužijete v zahradě.
Skartovaný papír má v zahradě mnoho způsobů využití
Máte doma skartovačku a nikdy vás nenapadlo, že by se skartovaný papír dal ještě nějak využít? To vás pak určitě mile překvapí, že existuje hned několik oblastí, v kterých vám přijde vhod. Jednou z nich je právě vaše zahrada. Co vše se dá s papírem, který byste za normálních okolností vyhodili do modrého kontejneru, udělat?
Mulčování
Nakupujete si pravidelně mulčovací směsi v zahradnictvích a taháte se s těžkými pytli s kůrou, pilinami nebo například dřevěnou štěpkou? Práci a vaše záda vám ušetří obyčejný papír, jenž jste skartovali. Skartovaný papír je oblíbenou věcí zahrádkářů, protože vědí, že může posloužit jako spolehlivý mulč. Dokáže zadržet vlhkost v půdě, zabraňuje růstu plevele a jakmile se rozloží, vaše půda z toho bude mít prospěch, neboť ji obohatí o uhlík. Abyste zabránili tomu, že vám budou skartované dokumenty létat po celé zahradě, kombinujte skartovaný papír například s posekanou trávou.
Kompost
Skartovaný papír můžete přidat také na kompost. V tomto stavu se totiž papír rozloží mnohem rychleji. Díky přidání papíru dojde navíc k dodržení doporučené rovnováhy v kompostu. Aby se papír snadno rozložil a nepoletoval vám po celé zahradě, smíchejte ho s vlhkými částmi kompostu. Když budete skartovaný papír přidávat do kompostu pravidelně, uvidíte, že bude mnohem vzdušnější. Nezapomínejte ale na to, že do kompostu se nejlépe hodí obyčejný a novinový papír, nikoliv lesklý a typický magazínový s hustým potiskem.
Buďte tvořiví a vyrobte si domácí pomocníky do zahrady
Pokud si chcete trochu zašpinit ruce, můžete drcený papír využít k výrobě papírové kaše, jež se dá dále použít k výrobě vlastních briket, které dále použijete pro sazenice, případně si z papírové kaše můžete vytvarovat vlastní výsevné pásky. Ty se sice podobně jako brikety dají koupit v obchodě, ale pokud chcete ušetřit a vdechnout použitému papíru druhý život, můžete si je jednoduše vyrobit sami a následně na ně umístit semena rostlin či bylinek v doporučených rozestupech.
Izolace do hmyzích hotelů
Nachází se na vaší zahradě také hmyzí hotel? Aby byli jeho obyvatelé v pořádku a chránění před zimou, lze skartovaný papír využít jako izolaci. Hmyz si v proužcích nepotřebného papíru najde úkryt a bude se cítit v bezpečí.
Vystýlka do truhlíků a vyvýšených záhonů
Máte v zahradě vyvýšené záhony a truhlíky? Na jejich dno můžete položit vrstvu drceného papíru a vyrobit tak izolační vrstvu. V květináči vám papír zamezí růstu plevele, půda bude díky němu zdravější a také se v ní bude lépe držet vlhkost. Po čase se papír samovolně rozloží.
Ochrana půdy před erozí
Máte-li v zahradě kopcovitý terén a při silných srážkách se potýkáte s odplavováním půdy, můžete tomu zamezit právě s pomocí skartovaného papíru. Jak? Papírem jednoduše vystelte svahy na vašem pozemku, zakryjte je například čerstvě posečenou trávou nebo dřevěnou štěpkou a uvidíte, že po dešti zůstane půda na svém místě a nebude docházet k jejímu nechtěnému odplavování.
Dokumenty, které jste zničili a projeli skartovačkou, nemusíte ihned vyhazovat do kontejneru na papír, ale v drcené podobě vám přijdou vhod v záhonu, kompostu a nebo i při výrobě domácích pomocníků do zahrady. Vdechněte jim druhý život a využijte vlastnosti papíru ve svůj prospěch. Vhod vám přijde například i při zapalování táboráku.
Zdroj textu: www.southernliving.com, www.housedigest.com
Zdroj foto: www.freepik.com