Ať už pěstujete rajčata klasicky v záhonech na zahradě nebo dokonce na balkoně, můžete jejich úrodnost výrazně podpořit dobrým hnojivem. Přírodní hnojiva jsou šetrná k životnímu prostředí a rostlinám poskytují potřebné živiny. Umíte si domácí hnojivo připravit? Poradíme vám několik možností, jak na to.
Mezi nejdůležitější dvě živiny, které rajčata vyžadují, patří fosfor – pomáhá ke vzniku velkých a krásných květů a plodů, a také vápník, který zabraňuje tomu, aby konce květů začaly hnít. Tento stav poznáte jednoduše – jakmile se na keříčku objeví kuličky rajčat, mohou mít propadlý otvor, kde je jasně vidět, jak květ hnije.
Banánové hnojivo
Banány jsou bohaté na draslík, který je nezbytný pro správný vývoj plodů. Banánovým hnojivem posílíte imunitu rostlin a zvýšíte tak odolnost vůči chorobám. Stačí jednoduše rozmačkat zralý banán a smíchat ho s vodou v poměru 1:5. Touto směsí následně zalévejte rajčata kolem kořenů rostliny.
Kávová sedlina
Hnojivo z kávové sedliny je v zahradničení velmi využívané. Jde totiž o skvělý přírodní způsob, jak do půdy dostat více dusíku. Ten podporuje růst celé rostliny, její pevnost a zdravé listy. Jakmile dopijete svou kávu, kávovou sedlinu tedy nevyhazujte, ale nechte ji usušit. Poté ji rovnoměrně rozprostřete kolem rostliny a jemně zapracujte do půdy. Mějte však na paměti, že i v tomto případě může dojít k přehnojení.
Vaječné skořápky
Vaječné skořápky jsou bohaté na vápník, který je pro správný růst rajčat a vznik plodů nepostradatelný. Skořápky nevyhazujte, nechte je usušit. Poté je rozdrťte na jemný prášek. Tento prášek můžete přidávat přímo do půdy nebo ho smíchat vodou a vzniklou směs použít jako hnojivo.
Hnojivo z droždí
Droždí je takový malý zázrak kuchyně. Obsahuje velmi prospěšné živiny jako je dusík, vitamíny, draslík, což jsou látky pro život nepostradatelné.
- V 10 litrech rozpusťte asi 20 g (půl kostky) čerstvého droždí a míchejte, dokud se zcela ve vodě nerozpustí.
- Vzniklou směs nechte několik hodin odstát, čímž dojde k fermentaci, kdy hlavní roli přebírají kvasinky.
- Nyní je čas tímto hnojivem zalít rajčata. Zalévat můžete klidně kolem rostlin do půdy nebo aplikovat ho pomocí rozprašovače na listy rajčat.
Pamatujte, že než toto hnojivo použijete, měli byste zkontrolovat, zda je půda vlhká.
Hnojivo a postřik v jednom
Cibule, česnek a pepř mají kromě výživových vlastností, také vlastnosti odpuzovací, které rostliny zbaví mšic a také přemnožených slimáků.
- Rozmixujte několik stroužků česneku, půl cibule, pár kuliček pepře a pár kapek tekutého mýdla.
- Vzniklou pastu rozmíchejte ve vodě.
- Tuto směs můžete následně nastříkat na listy rajčat nebo ji použít jako ochranu při zalévání rostliny.
Hnojivo z bylinek
Byliny jako kopřivy nebo listy pampelišky jsou také vynikajícím přírodním hnojivem. Stačí na několik dní namočit čerstvé nebo sušené byliny do vody. Poté tímto výluhem zalijte okolí rostliny nebo ho můžete využít také jako přírodní postřik na listy.
Kdy rajčata hnojit?
Než si pustíte do výroby domácího hnojiva, je třeba si uvědomit, že rajčata potřebují hnojivo v různých fázích svého růstu. Při výsadbě sazenic se doporučuje přidat do jamky kompost nebo hnojivo a jemně promíchat s půdou. Samozřejmě, požadavek na přihnojování závisí na kvalitě půdy a stávajících úrovních živin.
Pokud byla půda již obohacena kvalitním kompostem, nemusíte bezprostředně po výsadbě nutně přihnojovat. Je však nezbytné pečlivě sledovat růst rostlin, abyste zjistili, zda rostlina potřebuje další živiny.
Jakmile rostliny začnou kvést a plodit, je čas je znovu přihnojit. V této fázi se doporučuje používat zředěná hnojiva, která zajistí dostatečný přísun draslíku kolem spodní části půdy pro podporu zdravých plodů a celkového růstu rostlin.
Vsázíte na domácí hnojiva nebo dáváte přednost těm chemickým? Na které hnojivo rozhodně nedáte dopustit?
Zdroj foto: www.freepik.com