Máte doma myčku nádobí a neumíte si bez ní představit provoz vaší domácnosti? Ověřte si, že ji používáte správně a nedopouštíte se častých chyb.
Umíte myčku správně naplnit?
Myčka nádobí je nedílnou součástí mnoha českých domácností. Šetří čas a při správném plnění a používání také výdaje za vodu a elektřinu. Nabízí se tedy otázka, zda umíte myčku správně naplnit. Aby bylo mytí nádobí v myčce efektivní, je nutné osvojit si základy správného plnění. Toto je pár základních tipů:
- Skleničky a hrnky skládejte do myčky odzadu dopředu a nevynechávejte mezi jednotlivými sklenicemi a hrnky místo. Tak na první pohled poznáte, zda se do myčky vejde ještě další nádoba.
- Nádobí, které skladujete u sebe, rovnejte do myčky rovněž k sobě. Při vykládání díky tomu ušetříte hodně času.
- Rukojeti nožů a vidliček vždy patří nahoru. Zabráníte tím poranění.
- Než myčku zapnete, zkontrolujte, zda se dají ostřikovací ramena volně otáčet.
Nepoužívejte více prostředku na nádobí, než je nezbytně nutné
Razíte heslo, že čím více čisticího prostředku na nádobí použijete, tím bude nádobí čistší? V myčce to neplatí. I tehdy, když myčku naplníte velmi zašpiněným nádobím, nepřidávejte více tablet či gelu, než je doporučeno. Jediné, čeho byste tím docílili, je zbytečné zanesení vnitřního prostoru myčky.
Předmývání nádobí
Patříte k lidem, kteří před vložením nádobí do myčky popadnou houbičku a pouští se do důkladného drhnutí? Nebo jste naopak zastánci toho, že myčka odstraní každou nečistotu a předmývání nádobí je zbytečné? Správný postup je někde uprostřed mezi oběma tábory. Do myčky totiž rozhodně nepatří zbytky jídla, ale důkladné mytí každého talíře, hrnečku a příboru zbytečně zvyšuje spotřebu vody. Při ukládání špinavého nádobí do myčky se tak nejprve zbavte těch nejhorších nečistot a případně některé kusy rychle opláchněte, ale houbičku ani saponát nepoužívejte.
Kontrola symbolů na nádobí
Vkládáte do myčky vše, co vám přijde pod ruku? Dřevěné materiály, litinové pánve, křišťálové sklenice a hliníkové nádobí do myčky v žádném případě nepatří, protože může dojít k jejich poškození. Než tedy příště do myčky bezmyšlenkovitě vložíte svůj oblíbený hrneček nebo talíř, podívejte se na symboly na daném kusu nádobí a ujistěte se o tom, že je bezpečné daný předmět vložit do myčky.
Pravidelné čištění myčky
Jak často čistíte myčku? Odstraňujete nečistoty, které se mohou po ukončení mycího cyklus objevit na jejím dně? Vyměňujete pravidelně filtr a používáte při údržbě myčky také hadr a čisticí prostředky? Abyste byli se svou myčkou spokojeni, její pravidelnou údržbu rozhodně nepodceňujte a nezanedbávejte. Jaké úkony při údržbě myčky neopomenout a jakým způsobem některé její části čistit?
- K čištění a mytí pohyblivých ramen můžete použít hadr, zubní kartáček i kartáč na mytí nádobí.
- Filtr je nutné nejprve vyndat a následně zbavit všech nečistot a propláchnout pod tekoucí vodou.
- Občas zapněte myčku naprázdno se speciálními čistícími tabletami či tekutými čistícími prostředky.
- Při mytí myčky vám přijde vhod také obyčejný ocet, který můžete použít místo čistících prostředků.
Nepříjemný zápach
Pokud čekáte, než se vaše myčka naplní nádobím a vy ji následně spustíte, může se při jejím otevření po vašem domově linou nelibá vůně. Zbavit se ji můžete jednoduše tím, že si do myčky koupíte speciální vůni.
Starejte se o svou myčku a pravidelně ji zbavujte nečistot. Zároveň myslete na to, jakým způsobem do ní skládáte nádobí a kolik čistících prostředků k tomu používáte. Správné používání myčky vám navíc může znatelně snížit účty za vodu a elektřinu.
Zdroj textu: www.realsimple.com, www.architecturaldigest.com
Zdroj foto: www.freepik.com