Dekorace v interiéru jsou velmi oblíbené, správným výběrem můžete zútulnit atmosféru a vytvořit příjemné prostředí. Ovšem když přijde na ložnici, méně je někdy více. Mělo by jít o prostor, kde vás nic nebude rušit, abyste si mohli dobře odpočinout. Minimalismus je proto zajímavým konceptem, který nabízí řadu výhod.
Minimalismus
Minimalismus nemusí nutně znamenat pouze neutrální, až sterilní prostředí a poloprázdnou místnost. Zařízení ložnice v minimalistickém stylu může být mnohem zajímavější. V podstatě jde pouze o to, abyste se zaměřili výhradně na věci, které opravdu potřebujete. Zbavíte se tak nepotřebných věcí, které jsou akorát rušivými elementy. I z mála si však můžete vytvořit krásné a zajímavé prostředí, ve kterém se vám bude dobře spát.
Minimalistická ložnice
Při zařizování minimalistické ložnice se nemusíte držet žádných složitých pravidel. Základním principem by měla být opticky čistá místnost – bez zbytečných drobností, různých ozdob, rušivých vzorů a výrazných barev. To však rozhodně neznamená, že by vaše ložnice měla být nudná. Hlavní pointou je, abyste zachovali funkcionalitu místnosti. Design by měl být svěží, organizovaný, nabízet pohodlí, praktické doplňky a využívat zejména přírodní materiály.
Udržování pořádku
Pro zachování ložnice v minimalistickém stylu by prvním krokem mělo být odložení všech věcí, které nepotřebujete. Mnohdy nám na policích, ve skříních, či různě v prostoru leží věci, které jsme už dlouhou dobu nepoužili. Pokud jste je nepotřebovali doteď, pravděpodobně je nevyužijete ani později. Může jít třeba o nadbytečné polštáře, nevyužívanou lampu, staré lůžkoviny, či omšelé knihy. Ty mohou najít využití u někoho jiného, zatímco pro vás jsou nadbytečné. Ještě, než se pustíte do složitějšího designování interiéru, udělejte nejprve pořádek.
V malých ložnicích může být složité udržovat pořádek. Pořiďte úložný prostor, kam můžete uschovat běžné věci, když je zrovna nepoužíváte. Léky a krém na ruce uložte do šuplíku, aby vás nerušili a prostor zůstal čistý. Skříňky a poličky jsou efektivním pomocníkem, jak udržovat pořádek.
Volba barev
V souvislosti s minimalismem se mnohdy můžete setkat s ložnicí, která je celá v bílé – bílé stěny, nábytek i povlečení. Ovšem i v minimalistické ložnici si můžete užít barvy. Pro vytvoření komfortního prostoru pro odpočinek je však vhodné volit neutrální tóny, snažte se proto držet přírodních barev. Může jít třeba o odstíny hnědé, černé a podobně.
Můžete vytvořit kontrast použitím dvou různých barev na jednotlivé stěny ložnice. Barevným prvkem, který interiér rozzáří pak může být polštář, zajímavý obraz, či třeba květiny. Volte drobnosti, které prostor zútulní, ovšem nebudou příliš poutat vaši pozornost a rušit vás.
Přírodní světlo
Čím lépe je místnost prosvětlená, tím lépe se v ní budete cítit. Přírodní světlo dokáže dělat divy, můžete si užívat sluneční paprsky při ranní kávě. Snažte se do místnosti pustit co nejvíce světla. Nejvíce minimalistická jsou čistá okna bez závěsů a žaluzií, ovšem v některých případech to není zrovna praktické. Můžete proto zvolit třeba lehké závěsy, či žaluzie, díky kterým kdykoliv můžete ovlivnit proudění světla do místnosti.
Zařízení minimalistické ložnice nemá konkrétní pravidla, kterých byste se museli držet. Cílem je vytvořit čistý prostor bez rušivých elementů. Snažte se proto vybavit interiér pouze potřebnými doplňky a neváhejte se inspirovat přírodou – ať už jde o odstíny barev, použité materiály, či třeba doplňky v podobě pokojových rostlin. Volte decentní dekorace, které pro vás mají význam a vytvořte osobitý prostor plný klidu.
Zdroj foto: www.freepik.com