O historii koberce lze říct, že sahá až do starověku. Lidé ho ve své domácnosti používají už tisíce let, což svědčí o tom, že se jedná o praktickou podlahovou krytinu. Ne jinak je tomu v současné době. Přestože jsou k dispozici různé typy podlahovin, koberce si drží svou stabilní oblibu. Víte, podle čeho se orientovat při jeho výběru?
Koberec po celé ploše pokoje
Není-li v místnosti na zemi podlaha, kterou byste se rádi pochlubili, tak vyřešit její zakrytí pomůže koberec po celé ploše. Většinou se kupuje v metráži, která se prodává v různých šířkách. Nejčastěji v obchodech narazíte na metrážové koberce bez vzoru, případně s jemným vzorem.
Barevně ho je možné sladit s vybavením pokoje. Výhodou koberce je jeho schopnost tlumit kročeje. Zároveň funguje jako dobrá izolace. Je proto ideální podlahovinou zejména do dětského pokoje, v němž si menší děti hrají velmi často právě na podlaze.
Nemáte-li v ní podlahové topení, tak bývá většinou chladná. Koberec ji zútulňuje.
U koberce z metráže je zapotřebí nechat odborně obroubit okraje, aby se nepáraly. Obvykle vám toto zajistí přímo v obchodě, odkud ho pořizujete.
Koberec jako kusovka
Vedle metráže najdete v obchodech také koberce ve formě kusovek. Ty jsou obroubené přímo z výroby a připravené k tomu, abyste je už jen položili na podlahu. Prodávají se v různém designu – od geometrických vzorů až po květinové.
Takový koberec bude vhodným doplňkem v obývacím pokoji pod sedací soupravou, kde vytvoří příjemnou domácí atmosféru. Nebudete se muset obávat po něm chodit bosky a udělat si doma pohodlí.
Nabídka kusovek je poměrně pestrá, a to i co se týká délky a materiálu vlasu. Levnější varianty jsou z umělých vláken. Tradičně se používá polypropylen, polyamid nebo nylon, které jsou dostatečně pevné, aby vydržely i větší zátěž. Výhodou je barevná stálost a poměrně snadná údržba, která nejčastěji spočívá v pravidelném vysávání prachu.
Pokud se na koberci objeví špinavá skvrna, je možné ji vyčistit pomocí mýdlového roztoku. Nemusíte se bát koberec z umělých vláken položit i do obývacího pokoje, kde bude zajímavým detailem.
Kusové koberce z přírodních vláken
Dříve lidé vyráběli koberce převážně z přírodních vláken, protože nic jiného k dispozici neměli. I dnes se takové stále prodávají. Tradičně se vyrábějí v Íránu, Ázerbájdžánu, Indii a určitě je znáte po označením orientální neboli perské koberce.
Vyznačují se složitými květinovými vzory a tím, že jejich pořizovací cena se pohybuje v řádech tisíců. Je tomu tak proto, že na jejich výrobu se používá drahá přírodní vlákna – hedvábí, vlna, bavlna. I díky své ceně se perské koberce považují za dobrou investici, která časem získává na hodnotě.
Aby vydržely perské koberce po dlouhou dobu, vyžadují speciální péči. Hedvábné koberce nesnášejí vodu a čistí se výhradně suchou cestou, zejména vysáváním prachových částic, které se v nich usazují. Potřebujete-li je vyčistit, pak je lepší se obrátit na profesionální firmu. Pokud byste se do toho pustili sami, mohli byste jemné hedvábné vlákno nenávratně poškodit.
Naproti tomu vlněné koberce snesou domácí čištění mýdlovým roztokem. Koberec se ale nesmí promočit a nehodí se používat horkou vodu.
Kam se hodí běhouny?
Aby ani chodba nepůsobila příliš chladně, je možné na podlahu položit úzký koberec, kterému se jinak říká běhoun. Prodává se nejčastěji jako metráž, takže ustřižené okraje je vhodné si nechat profesionálně obroubit, aby se nepárala vlákna.
Běhouny bývají vzorované – nejčastěji se nabízejí geometrické a květinové vzory. Do chodby se oplatí vybrat běhoun z umělých vláken.
Při výběru koberce byste se měli řídit především svým stylem a nároky na materiál.
Zdroj foto: www.freepik.com