Zajistit drobné opravy a údržbu svého domu může být snadnější, než si myslíte. Nabízí se pár základních tipů, které vám pomohou vyřešit nejčastější starosti spojené s vlastnictvím nemovitosti. Nemusíte přitom být zkušený kutil, abyste to zvládli.
Výměna filtru klimatizace
Pokud máte doma centrální klimatizace, měli byste měnit vzduchový filtr přibližně každé tři měsíce. Tak zajistíte čistý vzduch a efektivní provoz klimatizace. Výměna je přitom velmi jednoduchá. Stačí jen sundat kryt nad filtrem, případně ho odšroubovat. Starý filtr zlikvidujte. Pomocí hadříku z mikrovlákna otřete větrací otvory. Využít můžete i vysavač pro efektivní vyčištění. Pak už jen stačí vložit nový filtr a zavřít kryt.
Jak správně vymalovat
Malování je jednou z nejčastějších činností pro vylepšení domácnosti. Pro mnoho lidí je však složité dosáhnout uspokojivého výsledku bez pomoci profesionálů. Stačí však znát pár praktických tipů. Nejprve si spočítejte, kolik barvy budete potřebovat. Na balení barvy většinou najdete údaj, na kolik metrů čtverečních vystačí. Pokud si nevíte rady, jak velkou plochu potřebujete natřít, nabízí se jednoduché online kalkulačky, které to spočítají za vás.
Důležitá je také příprava místnosti. Ideálně odstraňte všechen nábytek, případně ho alespoň odsuňte do středu místnosti a zakryjte plachtou. Stejně tak zakryjte podlahu, lišty a kryty zásuvek. Malování je nejsnazší s válečkem, štětec se hodí pro doladění rohů. Používejte dlouhé tahy a pomalu postupujte. Jakmile je váleček skoro suchý, přetřete znovu čerstvě namalovanou část – omezíte tak šmouhy. Dejte si pozor na kapky, je důležité je hned rozetřít, případně po uschnutí zbrousit. Jinak budou vidět i pod další vrstvou barvy.
Oprava netěsnícího dřezu
Netěsnící dřez nejen plýtvá vodou, ale také může vést k velkým škodám. Pokud voda kape pod dřezem, pak pravděpodobně stačí utáhnout matici kolem potrubí. Jestliže voda stále uniká, zkontrolujte, zda jednotlivé části nejsou prasklé. Případně je vyměňte za nové. Problémem jsou také stržené závity, přes které uniká voda, i ty lze vyměnit za nové.
Jak uvolnit ucpaný odtok
Každý odtok se někdy ucpe, proto je důležité vědět, jak to vyřešit. K dispozici jsou efektivní chemické čističe. Pokud však hledáte přírodnější řešení, pak si čistič můžete vyrobit sami. Do odtoku nasypte půl šálku jedlé sody a následně půl šálku octa. Přikryjte odtok a nechte směs zhruba 15 minut probublávat. Poté do odtoku pomalu nalijte horkou vodu. Je možné, že bude třeba tento postup opakovat, abyste se zbavili i odolných usazenin. Pokud to nepomůže, je třeba obrátit se na instalatéra s vhodnými nástroji.
Přerušení hlavního přívodu vody
Měli byste vědět, jak v případě nouze vypnout hlavní přívod vody do domu. Jde o jednu ze znalostí, které jsou nutné, i když doufáte, že ji nebudete muset využít. Nicméně v případě prasklého potrubí je důležité rychle zakročit. Samotné uzavření kohoutku není složité, je však důležité vědět, kde uzávěr je.
Domácí tmelení
Praktickou dovednost pro běžné domácí opravy představuje tmelení. To se vám může hodit opakovaně a ušetří vám peníze. Těsnění přirozeně stárne a degraduje. Někdy je důležité ho opravit – kolem umyvadla, vany, či dokonce oken. Jde o poměrně jednoduchou činnost, která je však velmi praktická.
Potřebovat budete pouze tubu těsnící hmoty, vytlačovací pistoli na tmel a pár základních nástrojů. Stačí jen odstranit starý tmel. Okolí spáry je vhodné zalepit papírovou páskou, abyste pak nemuseli zdlouhavě uklízet. Poté naneste nový tmel, uhlaďte ho a nechte jej zaschnout.
Pravidelná údržba domácnosti vám ušetří peníze a také zajistí pohodlný a bezproblémový provoz ve vašem domě. Nebojte se drobných oprav, s těmito jednoduchými postupy je hravě zvládnete. Dejte svému bydlení tu správnou péči, kterou si zaslouží.
Zdroj foto: www.freepik.com